Kültür Sanat#

Yazar Mehmet Sultan tarafindan kaleme alinmis , pandemi suresinde 2gunde keyifle okuyacaginiz enfes bir roman

Graffiti özgün sanatçıların sprey boyalarla boş buldukları yerlere değişik şekilleri boyayarak yapmalarıyla meşhur olmuş bir resim aktivitesidir,

Bu alanda bir çok amatör sanatçı alt geçitler, duvarlar, kullanılmayan arabalar gibi bir çok yere kendilerince tasarladıkları özgün tasarımları resmederek duygularını yansıtmaya çalışmıştır.

Ülkemizde her geçen gün artan bu resimleme şekli kimi yerel kuruluşlar tarafından desteklenmekte ve graffiti sanatçılarının çalışmalarını resmetmeleri için onlara belli alanların tahsis edilmesi sağlanmaktadır.

Hatta son zamanlarda bazı marka mağazaların iç dizaynlarını graffiti sanatçılarına yaptırdıkları bilinmektedir...

Şaşırdım Kaldım İşte Bilmem Ki Nemsin


Sözde senden kaçıyorum
Dolu dizgin atlarla
Bazen sessiz sevdasın
İpekten kanatlarla

Ama sen hep bin yıllık bilenmiş inatlarla
Karşıma çıkıyorsun
En serin imbatlarda
Adını yazıyorum
Bulduğun fırsatlarla
Yüreğimin başına noktalarla, hatlarla
Başbaşa kalıyorum sonunda heyhatlarla
Sözde senden kaçıyorum
Dolu dizgin atlarla

Ne olur bir gün beni
Kapından olsun dinle
Öldür bendeki beni
Sonra dirilt kendinle
Çarpsam kara sevdayı
En azından yüzbinle
Nasıl bağlandığımı
Anlarsın kemendinle

Kaç defa çıkıp gittim
Buralardan yeminle
Ama her defasında
Geri döndüm seninle
Hangi düğüm çözülür
Nazla, sitemle, kinle
Ne olur bir gün beni
Kapından olsun dinle

Şaşırdım kaldım işte
Bilmem ki nemsin
Bazen kız kardeşimsin
Bazen öp öz annemsin
Sultanımsın susunca
Konuşunca kölemsin
Eksilmeyen çilemsin
Orada ufuk çizgim
Burda yanım yöremsin
Beni ruh gibi saran
Sonsuzluk dairemsin

Çaresizim çaremsin
Şaşırdım kaldım işte
Bilmem ki nemsin


Sivas Hasreti

Ne güzel seni sevmek böyle uzaktan
Ve seni düşünmek bir çocuk hevesiyle...
Her sabah yeniden ezan sesiyle
Müslüman Müslüman uyanan şehir.

Bir Selçuklu nakışında seni bulmak ne güzel
Ne güzel seni duymak bir ney sesinde.
Şemsî Sivasî'nin mübarek türbesinde
Kandil kandil yanan şehir.

Halayların, türkülerin, çağırır beni uzaktan
Yüreğim hep, Mısmıl Irmak gibi tertemiz,
Nerde Çifte Minare'miz, Gök Medrese'miz?
Sımsıcak dualarla maziyi anan şehir... Alaca karanlıkta yoksul kağnılar
Ağlar inim inim senin yerine
Tozlu sokaklarına, kerpiçten evlerine
Bakarak kendinden utanan şehir.

Tozunla, toprağınla, yoksul kağnılarınla
Yılın altı ayında yağıp duran karınla
Ve soğuk sularınla, serin rüzgârlarınla
Gözümde tütüyorsun can şehir.

Bir gün bir derviş gibi çıkıp gelirsem eğer
Görürsem bir daha gönül gözüyle seni.
Anla bir rüzgâr gibi yüreğimden geçeni.
Ve sonra anam gibi sar beni Sultan şehir.

Yavuz Bülent BÂKİLER

Bugün sizlere Sinema tarihinde haklı yer edinmiş en iyiler listesinde ilk 10.da yer alan Seri Katil  filmlerin listesini paylaşmak istiyorum.

Sıralamaya takılmadan değerlendirmenizi ve varsa sizin de düşüncelerinizi bizlerle paylaşmanızı rica ederiz.(İmdb puan sıralaması)

Se7en (8.7)

Psycho (8.6)


Oynat işareti

Salinui chueok (8.1)


Halloween (7.9)

The Chaser (7.9)


Zodiac (7.7)


Oynat işaretiSaw (7.7)


Oynat işaretiMonster (7.3)


Oynat işaretiHot Fuzz (7.9)


No Country for Old Men (8.2) 

İzlemediyseniz şimdiden keyifli seyirler.

 

Hadi telifleri ödemiyor, acaba vergisini tam ödüyor mu?..  bence başkana bu kadar yakın iken pek mümkün  değil.. malum bazı özel iş adamlarının vergileri sıfırlanıyor..

Acun Ilıcalı, 99.5 milyon TL'ye yeni bir uçak satın aldı. Bazı sanatçılar, “Acun, uçak alacağına telifleri öde” diyerek tepki gösterdi.

TV8 patronu Acun Ilıcalı'nın Survivor yarışmasını gerçekleştirdiği Dominik Cumhuriyeti’ne uçmak için yeni bir uçak aldığı dün haberlere yansımıştı.

Değeri 99.5 milyon TL olan özel jetle ilgili bu haber üzerine sanatçılardan tepki geldi.

Ünlü beste ve söz yazarı Şehrazat başta olmak üzere birçok isim "Önce telif ücretlerini öde" diyerek sosyal medyadan Acun Ilıcalı'ya tepki gösterdi. Bazı sanatçılar ve takipçileri ayrıca “Haram zıkkım olsun” diye yazdı.

hayır tamam netflix'in bizim toplumumuza göre olmayan yayınları var anladık, iyide para verilip üye olunan bir mecra isteyen almaz, ayrıca sanki bizim kanallar çok namuslu da iş netflixe kalmış.. yasak yasak nereye kadar başkan...

O değil de Tuğba Ekinci denen toplumca ötelenmiş bir hanım kendisi. başkanın canı istemiş yasaklamış ne olacak ki diyor kendileri.. nasıl gereksiz nasıl gereksiz anlatamam..

'Situation Comedy' nin kısaltması olan sitcom veya sitkom, 'durum komedisi' anlamında kullanılmaktadır. Bir anlamda komedi, kara mizah dizileridir. Sitcom yapımlarda komplike ilişkiler yoktur ve daha çok gündelik olaylar üzerinden geliştirilen mizah anlayışına yer verilmektedir. Genellikle ev ve iş yeri gibi alanlarda geçen sitkomlar, hazır cevap karakterlerin bol bol yer aldığı yapımlardır.

Türkiye’nin ilk sitcomu ise TRT'de yayınlanmış Gülşen Abi dizisidir. 1994 yapımı olan bu sitcom; Haluk Bilginer, Peker Açıkalın, Olgun Şimşek, Engin Yüksel, Leman Çıdamlı, Selim Naşit Özcan, Emre Kınay ve Erdal Küçükkömürcü gibi harika oyuncularla çekilmiş, oldukça kaliteli bir senaryoya sahip. İzlenilesi...

İzleyesim geldi.Bugün başlayayım bari :) 

Biyografik bir dizi beklerken mistik öğelerle donatılmış bir dizi çıktı karşıma. Bir de korku filmi çeken bir yönetmene çektirmişler. Ortaya Freud sosuna bandırılmış bir korku-fantastik dizi çıkmış. Tabii bu benim beklentimle alakalı bir yorum. Diziyi beklentilerimden bağımsız bir başına bir daha yorumlayacağım. Ama diğer yorumu beklemeden şunu diyebilirim ki : her bölüm başında bölümün temasıyla ilişkili olarak şekil,doku,adet vs. değiştiren büst tatlı bir detay olmuş. 

İzlenir mi? İzlenir.

Kompleks adını bir Antik Yunan oyunundan alır: Kral Oedipus. Antik Yunan oyunu ise mitten. Aslında Oedipus Tyrannus diye geçer. Sophoklesin Dionysos şenlikleri için yazdığı bir oyundur. O dönemde yarışmalara tek bir oyunla değil 3 tragedya 1 satır ile katılınırmış. O yüzden devamı vardır.

Oyunda babasını öldürüp annesiyle evlenmesi kaderi olan Oedipus'un (adı bebekken ayakları zincirlenerek terkedilişinden dolayı şiş ayak anlamına gelir) bunu sorgulayarak öğrenmesi anlatılır. Oyun boyunca hakim olan endişe annesiyle birlikte olmuş olma korkusudur. Bunu rüyalarında da gördüğünü söylediğinde eşi (aslında annesi) herkesin böyle rüyalar gördüğünü söyleyerek rahatlatmaya çalışır. 

Aliya İzzetbegoviç "Tarihe Tanıklığım"


Bence herkesin okuması gereken bir yapıt.. Avrupa ile Doğu Medeniyetinin son savaşı ve imtihanı.. ABDve AB'nin iki yüzlü tutumu.. 250bin insanın ölümüne sebep olmuş bir savaş ama yine de korkunç bir iki yüzlülük ve acımasızlık.. mutlaka okunmalı..

yıllar önce bir kez tiyatroya gitmiştim son 2 yıldır da birkaç kez gittim. 

Muhteşem bir seyir zevki ve harika bir kültürel faaliyet 

mutlaka takip edeceğim..

Yahya Kemal'in Kendi Gök Kubbemiz isimli eseri oyuna çevrilmiş ve  Aralık ayının sonunda devlet tiyatrolarında oynanacak, anadolu yakasında oturanlar bu fırsatı kaçırmasın!

kültür sanat ektinlikleri bağlamında tiyatroyu takip etmek için iki  öneri 

http://www.devtiyatro.gov.tr/ 

https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/

Ülkemizin gündemine İnstagram'da kendi çapında sıcak ev ortamında giriş yapan kelimenin tam anlamı ile evcil yeni stand-up fenomeni.İnstagramda paylaştığı İk içerikli Asosyal yönetici tiplemesine ayrı gıcık olduğum kendi gizli sesi meşhur Meltem tipine çokça  üzüldüğüm sahne ve sosyal medya şovmeni.Sahne gösterisinin ardından çektiği  selfieler gayet hoş başarılanın devamını tememni ederim.