JohnStark neler yazmış

Yazar takip için üye girişi yap. Bu yazarı 1 kişi takip ediyor

Maç sonu galibiyet hakkında bol bol yazı yazmayı nasip eyle Allahım.Amin.

Yakışıklısın ama ''BENCE'' mantığını aklına iyi sokmak lazım.Yakışıklısın ama Bence.

Yorgan gitti kavga bitti .Adaları verince sıkıntımızda kalmadı.

Pinpon topu var mı hala ? o çokomelli bir ürün mutlaka olmalı mesela,ama et olmamalı yumurta olmamalı un,şeker,tuz zinhar olmamalı.Zaten sağlığa da zararlı.


Dünyaca Ünlü bir yıldız  değiliz ama bizde her 6 ayda bir yaptırmaya özen ve önem gösteriyoruz icabında :)) Hacamat Sağlıktır,yeter ki iyi bir elden yapılsın ve zamanı bilinsin.

Rasim Öztekin Nam-ı diğer Fehmi baba,oldu mu şimdi Ahmet'i Nazlı'yı Rukiye'yi ve Çağatay'ı ve hatta Pöftürük Şahin'i ve sevenlerini yalnız bırakıp beklenmedik anda gitmek oldu mu Fehmi baba:(( Olmadı hem daha Kavuk Şevket Çoruh'a alışmamıştı bile neden acele ettin ki,ama sende çok iyi biliyordun ki zaten çokta yaşanacak bir yer kalmamıştı zaten buralarda.

Bütün Rollerinin  hakkını vererek icra ettiğin bir sahneden güzel insanların olduğu sonsuz aleme sessiz sedasız göçüp gitmenin derin hüznünü bıraktın bizlere.Allah rahmet eylesin toprağın bol kabrin nur olsun inşallah.

Ben seni Gora'da Bob Marley Faruk 

Seksenler'de Fehmi Baba ve belki daha çok'ta Kabadayı da ki Sürmeli ile hatırlayacağım.


Huzur içinde Uyu Güzel Adam.


Rasim Öztekin abi Nam-ı diğer Fehmi Baba daha genç denilecek yaşta sevenlerini öksüz bırakıp,Kavuğun Şevket Çoruh'a alışmasına müsade bile etmeden bu dünyadan göçtü gitti.Allah rahmet eylesin.

Bir çok filmini izlemiş tiyatrosuna gitmiş ve hatta Seksenler dizisindeki rolü olan Fehmi Baba karakteri ile gönlümüze taht kurmuş olsa bile ben nedense kendisini Kabadayı filminde ki ''Sürmeli''karakterindeki kısa ama çoook büyük bir repliği ile hatırlayacağım sanırım.

İzlemek isteyenler  için buyurun linki burada;

https://www.youtube.com/watch?v=DdBbvUubrp4


İzlemedim ve iyi ki de izlememişim dediğim bir cani olay daha 65 gün 67 kadın cinayeti.Allah sebep olanın yapanın vel hasıl hepsinin bin belasını versin.Amin...

İlk Uzay Otelinin inşasına 2025 yılında başlanacak;

Alçak Dünya yörüngesinde inşa edilecek ilk uzay otelinin yapımına 2025 yılında başlanacağı ve hizmete ise 2027 yılında açılacağı bildirildi. 

Alçak Dünya yörüngesindeki ilk "uzay oteli" olan ve Orbital Assembly Corporation (OAC) tarafından geliştirilen Voyager Station projesinin 2027 yılına kadar gerçeğe dönüşeceği ve yapımına 2025 yılında başlanacağı öğrenildi. Voyager Class uzay istasyonu olarak adlandırılan otel, restoranlar, sinemalar ve spa merkezleri barındıracak ve kapasitesi ise 400 kişilik olacak. 

Maliyet kısmı henüz belli olmasa da gelişen teknoloji  ve yakın zamanda fırlatma araçlarının çoğalması ile birlikte uzaya otel inşa etme maliyetlerinin önemli ölçüde düştüğü ve daha da düşeceği belirtiliyor.Yakın zamanda uzaya bir nesne göndermenin bedeli kg başına 8000 dolardı bu rakam Falcon 1'in faaliyete geçmesi ile birlikte 2000 dolara kadar düşmüş durumda.

Bazı modüllerin, mürettebat odaları, hava, su ve elektrik gibi ihtiyaçlar için Gateway Foundation sorumluluğuna devredileceği de biliniyor. Ek olarak, ilk uzay otelinde spor salonu, restoran, mutfak, bar vb. barındıracak modüller de olacak. Bazı modüller kiralanacak veya tamamen özel şirketlere veya devlet kurumlarına satılabilecek. Toplamda istasyon inşaatı, her biri 20 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde olan 24 konut modülünden oluşacak. 

Tamamlanır mı bilinmez ama eğer olursa Uzay Yolu ve Star Wars filmlerinde görmüş olduğumuz devasa büyüklükteki nesnelerin gerçeği ile karşı kaşıya kalacağımız aşikar.

Bekleyip görelim.

Yerli ve Milli İlk uçan Kurye İHA'sı nam-ı diğer ''Albatros'' görücüye çıktı;

En üst düzey versiyonunda 150 kilogram taşıma kapasitesine sahip olacak yerli kargo İHA'sı Albatros tanıtıldı. Albatros'un şu anki versiyonu 75 kilograma kadar yük taşıyıp 50 kilogram yük ile 40 dakika havada kalabiliyor. 

Aselsan ve Altınay havacılık ortak firması olan DASAL,bir video yayınlayarak ilk yerli ve milli kargo İHA'sı Albatros'u tanıttı.

Şu an için 75 kilograma kadar yük taşıma kapasitesine sahip olan Albatros, otonom uçuş kabiliyetinin yanı sıra yerli tasarım itki sistemi ile de dikkat çekiyor. Yapılan açıklamalara göre Albatros, şu anda 50 kilogram faydalı yük ile 40 dakika havada kalabiliyor. Ayrıca bu yıl içerisinde 150 kilogram faydalı yük taşıyabilen versiyon ile de uçuş denemeleri yapılması bekleniyor. 

150, 100 ve 50 kilogramlık üç farklı ağırlık kategorisine sahip olan Albatros’un özellikleri de kategorilere göre farklılık gösteriyor. 50 kilogram için kalkış ağırlığı 195 kilogram olurken; 100 kilogramlık versiyon için kalkış ağırlığı 370 kilograma çıkıyor. En yüksek kapasiteli 150 kilogramlık Albatros’un kalkış ağırlığı ise 630 kilograma kadar çıkıyor.

Taşıma kapasitesine göre farklılık gösteren versiyonlar ile tanıtılan Kargo İHA'sı yakın zamanda kısa mesafeli kargo taşımacılığında ki yerini almış olacak.

 


 1. Reklamların içeriğine ilişkin sınırlamalar nelerdir?

Fenomen reklamcılık özelinde açık bir düzenleme bulunmasa da, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği (“Reklam Yönetmeliği”) kapsamında öngörülen kuralların, her türlü ticari reklama ilişkin çatı bir düzenleme olduğunu söyleyebiliriz. Reklam Yönetmeliği, ticari reklamlarda uyulması gereken ilke ve kuralları belirleyerek, bir reklamın nasıl olması ve olmaması gerektiğine ilişkin genel sınırları çizmektedir. Fenomen reklamcılığa ilişkin özellikle dikkat edilmesi gereken üç başlık bulunmaktadır.

 • Karşılaştırmalı reklamlar: Rakip markaları niteleyebilecek her türlü ifadeden kaçınılması gerekmektedir. Yapılan ürün veya hizmetin reklamı, bir başka ürün veya hizmet ile doğrudan karşılaştırılmasa bile “en ucuzu”, “en iyi ürün”, “sektörünün en önde geleni” gibi ibareler mevzuata aykırılık oluşturabilmektedir. Karşılaştırılan mal veya hizmetlerin, fiyatları da dahil olmak üzere bir ya da daha fazlı maddi, esaslı, doğrulanabilir ve tipik özellikleri objektif olarak ele alınmalıdır. Ayrıca bilimsel ifadelerden, yapılan araştırma ve çalışmalarla ispat edilemediği sürece kaçınılmalıdır.
 • Örtülü reklam yasağı: Reklam olduğu açıkça belirtilmeksizin yazı, haber, yayın ve programlarda, mal veya hizmetlere ilişkin isim, marka, logo ya da diğer ayırt edici şekil veya ifadelerle ticaret unvanı ya da işletme adlarının reklam yapmak amacıyla yer almasını ve tanıtıcı mahiyette sunulması örtülü reklamdır. Bu kapsamda reklam faaliyetinde, ilgili ürün veya hizmetin reklama konu olduğu açıkça belirtilmelidir. Uluslararası alanda da paralel düzenlemeler mevcuttur. Örneğin İngiltere Reklam Standartları Kurumu (Advertising Standarts Authority – ASA) sosyal medyada yapılan reklam mahiyetindeki paylaşımlarda, asgari düzeyde “#ad” (“#reklam#) gibi ifadelere yer verilmesi gerektiğini belirtmiştir[4]. Ticaret Bakanlığı’nın yakın zamanda buna ilişkin bir kılavuz çıkarması beklenmektedir.
 • Tanıklı reklamlar ise yine fenomen reklamcılığın doğasında olan bir reklam tipidir. Nitekim tüketicilerin, fenomen reklamcılığa rağbet göstermesinin aslında en büyük nedeni ilgili fenomenlerin hayat deneyimine, tecrübesine ve bilgisine güvenmesinden kaynaklanmasıdır. Tanıklığına başvurulan kişinin tecrübesine, bilgisine veya araştırma sonuçlarına dayanmayan ve gerçek olmayan hiçbir tanıklık ya da onay ifadesine yer verilemeyecek veya atıfta bulunamayacaktır. Bir diğer ifadeyle ilgili paylaşımı yapacak fenomen, ürünü ve/veya hizmeti bizzat deneyerek tanıklık etmiş olması gerekmektedir. Örneğin bir e-ticaret sitesinin, kendisinin de kullandığını ve çok memnun olduğunu belirterek reklamını yapan fenomen, ileride olabilecek ihtilaflarda, reklama konu e-ticaret sitesini daha önce kendisinin de kullandığını ispatlaması gerekebilir.

Ayrıca, tütün ve alkol, gıda ve besin reklamları gibi konularda sektör spesifik düzenlemeler mevcut olup, yukarıda belirttiğimiz üzere bazı durumlarda hiçbir şekilde reklam ve/veya tanıtım faaliyeti yapılması mümkün değildir. Bu kapsamda hukuki riskleri tespit etmek amacıyla reklama konu ürün ve/veya hizmet özelinde ayrıca bir hukuki analiz yapılması gerekmektedir.

 1. Reklamların denetleyicisi kimdir?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde yer alan Reklam Kurulu, Türkiye’de her mecrada yayınlanan reklamların denetlenmesinde yetkilidir. Reklam Kurulu reklam verenler, reklam ajansları ve mecra kuruluşları hakkında ilgili reklamı durdurma, aynı yöntemle düzeltme, idari para cezası, gerekli görülen hâllerde de üç aya kadar tedbiren durdurma cezasına hükmetmeye yetkilidir. Reklam Kurulu, ihlalin niteliğine göre bu cezaları birlikte veya ayrı ayrı vermeye yetkilidir. Sosyal medya mecraları üzerinden gerçekleştirilen reklamların hukuka aykırı olması durumunda 114.326 TL idari para cezası söz konusu olabilecektir. Ayrıca aynı ihlal bir yıl içerisinde tekrar edilirse uygulanan idari para cezası on katına kadar artabilecek yani toplamda 1.143.260 TL idari para cezası söz konusu olabilecektir. Ayrıca sektör spesifik düzenlemeler özelinde ilgili mevzuata aykırı reklamlarda Tütün ve Alkol Piyasası Kurumu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Başkanlığı denetim yetkisini haizdir.

 1. Çekilişler bir yasal düzenlemeye tabi midir?

Fenomenlerin en yaygın reklamları ise çekilişlerdir. İnternet üzerinden fenomenler aracılığıyla yapılacak, sosyal amaçlı ve ikramiyenin rayiç bedelinin 154,06 TL’nin altında kalan çekilişler tipleri gibi çekilişler haricindeki her türlü çekiliş, Milli Piyango İdaresi’nin iznine tabidir. Buna aykırı faaliyetler on milyon liraya kadar para cezası ile iki seneye kadar hapis cezasına sebep olabilecektir.  Nitekim 12 Ocak 2021 tarihi itibariyle basına yansıyan haberlerde, 10 farklı sosyal medya fenomenine mevzuata aykırı ve izin almadan çekiliş yapıldığı gerekçesiyle adli ve idari soruşturma başlatıldığı belirtilmiştir[5].

 1. Vergisel yükümlülükler nelerdir?

Fenomenler, vergi mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın kendilerine yapılan ödemeler üzerinden %15 gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. Bu faaliyet Türkiye’de kurulu bir şirket adına yapılıyorsa, bu durumda genel kurumlar vergisi geçerli olacaktır ve ilgili kurum bu faaliyetlerden dolayı ayrıca bir vergiye tabi olmayacaktır. Bunun karşısında ilgili şirket yurt dışında kurulu bir dar mükellefse, fenomen reklamcılık faaliyetlerinden elde edilen vergilendirilebilir kazançlardan dolayı %15 vergiye tabi olacaklardır[6]. Bu durumun bir istisnası olarak ajans ya da başkaca kurumlar ile çalışan fenomenlerdir. Bu senaryoda ilgili kurum, elde edilen gelirden %17 oranında kesinti yaparak, fenomenlere telif hakkı ödemesi yapmaktadır.  Önemle belirtmek gerekir ki anılı vergi mükellefi olmak için 18 yaşını geçmiş olmaya gerek yoktur. Ayrıca çekiliş işlemlerinde, çekilişe konu ürün veya hizmetin rayiç değeri 7.703 TL’yi aşıyorsa, aşan kısım üzerinden %20 oranında veraset ve intikal vergisi kesintisi yapılması gerekmektedir.

Son olarak yeni düzenleme ile mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımları (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) KDV kesintisi kapsamına getirilmiştir. Yüklenicileri tarafından tamamen veya kısmen alt yüklenicilere veya daha alt yüklenicilere devredilen ticari reklam hizmetlerinde, işi devreden her yüklenici tarafından, kendisine ifa edilen hizmete ait KDV üzerinden 3/10 oranında kesinti yapılacaktır. Reklam hizmetinin reklam ajansları üzerinden alınması, söz konusu ajansların bu kapsamda alacakları yayın, prodüksiyon gibi reklama yönelik hizmetlerin kesintiye tabi tutulmasına engel teşkil etmeyecektir.

Sonuç ve Değerlendirme

Türkiye’de fenomen reklamcılığı oldukça girift yapıdadır, birbirinden bağımsız düzenlemelere tabidir ve belirli bir standardizasyon mevcut değildir. İngiltere ve Amerika’da, fenomenler tarafından yapılacak reklamlarda kullanılması gereken ifadeler açıklığa kavuşturulmuştur. Türkiye’de de benzer şekilde Ticaret Bakanlığı tarafından yol gösterici bir rehber hazırlanması, hukuki belirlilik sağlamak adına yerinde olacaktır. Nitekim Türkiye’deki fenomenlerin reklamlarında standart olarak “#işbirliği” etiketi ile paylaşım yaptığı görülmektedir. Ticaret Bakanlığı’nın yakın zamanda buna ilişkin bir kılavuz çıkarması beklenmektedir. Belirsizlik ve hukuki riskler ile birlikte bu alandaki agresif büyüme sebebiyle markaların konuya dair özel danışmanlık ve konuya özgü birimlerle ilerlemesi ve iç uyum süreci oluşturulması önerilmektedir.

YAZARLAR:

Gökçe Türkoğlu, Ortak Avukat – AAT Partners

Cankat Şir, Avukat – AAT Partners

[1] Yazımızda influencer kavramı karşılığı olarak fenomen(ler) kavramı kullanılacaktır.

[2]Influencer Pazarlaması, iab Turkey, https://iabtr.org/UploadFiles/Reports/inluencer762018162344.pdf

[3] Global Instagram influencer market size form 2017 to 2020; https://www.statista.com/statistics/748630/global-instagram-influencer-market-value/

[4] Asos and influencer Zoella receive ad standards warning, EssentialRetail, https://www.essentialretail.com/news/asos-and-zoe-sugg-asa/

[5]Korsan çekiliş yapan fenomenlere para cezası! 10 milyon lira…, Gazete Vatan,  http://www.gazetevatan.com/korsan-cekilis-yapan-fenomenlere-para-cezasi-10-milyon-lira–1366457-magazin/

[6] İnternet Üzerinden Verilen Reklam Hizmetlerinin Vergilendirilmesi, 50426076-120[37-2019/20-727]-E.129069, 13.11.2019, Gelir İdaresi Başkanlığı, https://www.gib.gov.tr/node/140844/pdf

“Yukarı kaydırın” kavramı artık hayatımızın bir gerçeği. Sevdiğiniz bir YouTuber’ı izleyin ya da Instagram’da hikaye (story) ve/veya paylaşımları (post) geziyor olun; sosyal medya fenomenleri ile (“fenomen” veya “fenomenler”)[1] ile etkileşime giriyorsunuz. Fenomenler, takipçileri üzerinde etki sahibi olan sosyal medya ve/veya blog kullanıcıları olarak ifade edilmektedirler. “Yukarı kaydırın” olarak ifade ettiğimiz kavram, fenomenlerin işbirliği içerisinde olduğu marka ve/veya ürünlere ilişkin pazarlama mesajlarını takipçilerine ulaştırma yöntemlerinden birisidir[2]. Sadece Instagram üzerinden yapılan fenomen reklamcılık (Influencer Marketing) faaliyetlerinin dünya ölçeğindeki piyasa değeri 2018 yılında 1.3 milyar Amerikan Doları iken 2020 yılı global hacminin 2.3 milyar Amerikan Doları olduğu ifade edilmektedir[3]. Bu yazımızda 5 soruda fenomen reklamcılığın hukuki temellerini ele alacağız. 

 1. Markalar ve fenomenler için yasal uyum kriterleri nelerdir?

Genellikle fenomen reklamcılık sözleşmelerinde aktör olarak üç tarafın yer aldığını görmekteyiz. Bunlar, fenomenlerin kendisi, fenomenlerin bağlı olduğu ajans ve reklamı yapılacak markadır. Bu üçlü aktör ilişkisinde ajans ile fenomenlerin ilişkisi aslında bilinen anlamıyla reklam ajansı-cast oyuncusu ilişkisine benzemektedir. Bu kapsamda göz önünde bulundurulması gereken yasal uyum kriterleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Yazılı sözleşme: Fenomen reklamcılık sözleşmeleri Türk hukukunda doğrudan düzenlenmemiştir ve bunun sonucunda belirli bir geçerlilik şartı mevcut değildir. Nitekim 880 TL ve üzerindeki alacak / borç ilişkileri senetle ispata tabidir. Sadece yazışmaların bir sözleşme / delil niteliğinde olup olmadığı konusu ise Türk hukukunda tartışmalıdır. Bunun sonucunda  fenomen reklamcılık sözleşmelerinin ıslak ya da e-imzalı şekilde yapılmasında fayda bulunmaktadır. Aksi halde taraflar arasında doğabilecek uyuşmazlıklarda ispat sorunu yaşanması muhtemeldir.
 • Fenomenini tanı: Reklam verecek markalar için çalışacağı fenomenini tanıması (Know-Your-Influencer) önem arz etmektedir. İlgili fenomenin, daha önce ve/veya yakın zamanda rakip bir marka ile çalışması bulunabilir. Önceki çalışma kapsamında yer alabilecek potansiyel rekabet etmeme yasakları, hukuki anlamda büyük riskler içermektedir. Diğer yandan, ilgili fenomenin özel yaşantısı ve daha önceki paylaşımlarının da markanın ticari kimliğine uyup uymadığının belirlenmesi önem arz etmektedir.
 • Haksız rekabet: Reklam içeriği belirlenirken haksız rekabet hükümlerine dikkat edilmelidir. Haksız rekabet düzenlemeleri kapsamında dürüstlük kuralına aykırı reklamlar ve satış yöntemleri ile diğer hukuka aykırı davranışlar yasaklanmış ve özellikle markaların, mallarını, iş ürünlerini, faaliyetlerini, fiyatlarını, gerçeğe aykırı, yanıltıcı, rakibini gereksiz yere kötüleyici veya gereksiz yere onun tanınmışlığından yararlanacak şekilde; başkaları, malları, iş ürünleri veya fiyatlarıyla karşılaştırmak ya da üçüncü kişiye benzer yollardan öne geçirmek haksız rekabet olarak ifade edilmiştir. Bu hükme aykırı reklam faaliyetlerinde ilgili markanın, hem rakiplerine hem de idari otoritelere karşı sorumlulukları doğabilecektir.
 • Ödeme planı: Ödeme planı riskleri de marka içerisinde hem hukuki hem de finansal açıdan değerlendirilmelidir. Reklamda oynayacak fenomenin, bağlı bulunduğu ajansın var olup olmamasına ve/veya fenomenin, tek başına faaliyet gösterip göstermemesine ilişkin farklı ödeme planları ve fatura süreçleri işletilebilir. Ayrıca fenomenlerin marka ile işbirliği yapması durumunda ödemeler, kimi zaman, ürün ve/veya hizmet temini ile de yapılmaktadır. Örneğin fenomenin, markanın bir ürünün reklamını yapması karşılığında o ürünler fenomene ücretsiz olarak gönderilebilmekte veya markanın sahibi olduğu hizmet ücretsiz olarak sunulabilmektedir. Bu örneklerde, işbirliği karşılığı sunulan ürün ve/veya hizmetin rayiç değeri iyi belirlenmeli ve taraflar arasındaki anlaşmada hukuki boşluk bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturulmalıdır.
 • Ürün Güvenliği: Reklama konu ürünlerin güvenli olması, tağşişe konu olmaması ve ürüne ilişkin işaretleme, etiketleme ve belgelendirmenin alıcıyı yanıltmayacak şekilde yapılması zorunludur. Bu genel düzenlemenin yanında sunulan ürünün niteliği itibariyle özel ürün güvenliği düzenlemeleri de mevcuttur.
 • Münhasırlık: İlgili reklamın münhasır bir reklam olup olmadığı, diğer bir ifadeyle fenomenlerin başka benzer marka ve reklamlarda oynamasının sınırlanıp sınırlamadığına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Paylaşım koşulları: Paylaşımın hangi saatte, hangi içeriği kapsayacak şekilde nasıl yapılması gerektiğine ilişkin detaylı bir anlaşma gerekmektedir. Paylaşımda nelerin yazacağı ya da fenomenlerin paylaşımında hangi cümlelerin yer alacağı, paylaşımın süresi, daha sonra kaldırıp kaldıramayacağı ve minimum etkileşim kriteri gibi konular detaylıca müzakere edilmeli ve açıklığa kavuşturulmalıdır. İçeriğe ilişkin ayrıca paylaşılacak platformun topluluk kuralları da dikkate alınmalıdır. Örneğin cinsel içerikli, nefret söylemi içeren ya da ayrımcılığa sebep olabilecek paylaşımlar, ilgili mevzuat gereği adli ve idari sorumluluk saklı kalmak kaydıyla, paylaşımın kaldırılmasına ve ilgili sosyal medya hesabın kapatılmasına sebep olabilir.
 • Hedef kitle: Reklamın yansıtılacağı hedef kitle iyi seçilmelidir. Bu açıdan reklamın yayınlanacağı platformda kullanılacak çerezler, anahtar sözcükler ve platformun reklam politikası da, fenomen reklamcılık sözleşmelerinde önemli bir rol oynamaktadır.
 • Onaylar: Reklama ilişkin ilgili idari merciden bir onay alınıp alınmaması gerektiğine ilişkin araştırma yapılmalıdır. Örneğin çekiliş yapılacaksa, Milli Piyango idaresinden izin alınıp alınmadığı hukuka uygunluk anlamında hayati bir önem taşımaktadır.
 • Marka rehberi: Kimi markaların, ürün ve/veya hizmetlerinin kullanımına ilişkin iç rehberleri bulunmaktadır. Özellikle reklam yüzlerinin bu rehbere uyması gerekmektedir. Sadece ürünlerin paylaşımı esnasında değil, marka yüzlerinin kendi özel paylaşımlarında da dikkat etmesi gereken asgari koşullar bu rehberlerde belirlenmektedir. Örneğin, [x] telefon markası reklamını yapan bir fenomen, özel paylaşımlarında, kendi kullandığı [y] telefon markasını öne çıkarmaması gerekebilir. Bilerek ya da bilmeden benzer bir durumun yaşanması, sözleşmeye ve marka rehberine aykırılık teşkil edebilir. Ürün ve şirket özelinde bu konuların detaylıca incelenmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen yasal uyum kriterleri genel çaplı olup, her ürün ve hizmet özelinde farklı değerlendirmeler yapılması gerekmektedir.


WhatsApp'a bilgisayardan görüntülü görüşme özelliği geldi;

Koronavirüs nedeniyle görüntülü görüşme uygulamalarına talep arttı. Bu talebi karşılamak isteyen WhatsApp, odadaki kişi sayısını artırmıştı ancak bilgisayardan görüntülü görüşme yapmak isteyenlere yönelik herhangi bir çözüm sunamamıştı. Bilgisayardan görüntülü görüşmek isteyen kullanıcılar Zoom, Teams, Discord, Skype gibi uygulamalara yönelmek zorunda kaldı. 

WhatsApp geç de olsa masaüstüne görüntülü ve sesli görüşme özelliği getirdi. WhatsApp’ın PC ve Mac uygulamalarını kullanarak sevdiklerinizle görüntülü veya sadece sesli görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Görüşmeler uçtan uca şifreli bir şekilde aktarılıyor.

Aynı anda sadece bir kişiyle görüşme yapılabiliyor. WhatsApp’tan yapılan açılamada, “İleride bu özelliği sesli ve görüntülü grup aramalarını da kapsayacak biçimde genişleteceğiz.” denildi.

Görüntülü görüşme özelliği bugün itibariyle herkesin kullanımına sunulmaya başlandı. Yaklaşık 1 hafta içerisinde herkese ulaşmış olacak. Aşağıdaki bağlantıdan WhatsApp’ın masaüstü sürümünü indirebilirsiniz:

Hadi deneyelim :)))


https://www.whatsapp.com/download?utm_campaign


Kaliforniya San Diego Üniversitesi'ndeki bir araştırma ekibi, insan yardımı olmadan parçalandıktan sonra kendilerini iyileştirebilen minik robotlar geliştirdi. Ekip, bu robotların kendilerini iyileştirebilme özelliğini elde edebilmeleri için manyetik çekimi esas aldı. 

Kendini 'iyileştirebilen' robotlar

Şimdilik 2 cm uzunluğa sahip bu yüzebilen robotlar, bir saldırı sonucunda parçalara ayrılırlarsa otomatik olarak parçalarını birleştirerek işlevini geri kazanabiliyorlar. Robotlar; iletken bir alt katman, sert ve hidrofobik bir orta katman ve hizalanmış, güçlü manyetik mikropartiküllerden oluşan bir üst şerit olmak üzere üç katmandan oluşuyorlar.

Robotun asıl hareketini kuyruk bölümü sağlıyor. Kuyruk kısmı, hareket için gerekli oksijen kabarcıklarını oluşturmak için içinde yüzdüğü hidrojen peroksit sıvısıyla reaksiyona giren platin bulunduruyor.

Robot, parçalara bölündüğünde kuyruk kısmı hareketine devam ediyor ve bütünün diğer parçalarının manyetik alanına girmeye çalışıyor. Kuyruk, diğer parçanın manyetik alanına girdiğinde parçalar birleşiyor.

Araştırma ekibi bu robotların, çevresel veya endüstriyel tehlikelerin temizlenmesine yardımcı olmak için kullanılabileceğini söylüyor.

Terminatör filminde izlediğimiz T-100'ün amansız düşmanı olan kendini yeniden birleştirme özelliğine sahip robotlar artık aramızda :) şimdilik 2cm olsalar bile.

Kaynak;

https://jacobsschool.ucsd.edu/news/release/3231?utm_campaign


Amazon, Amerika dışındaki ilk kasasız marketini İngiltere'de açtı. Londra'da bulunan Amazon Fresh, Amerika'daki Amazon Go marketlerinde kullanılan Just Walk Out teknolojisiyle destekleniyor. Kullanılan teknolojiler ile kasada sıra bekleme problemi ortadan kalkıyor.

Detayları okuyalım;

Çevrimiçi perakendeci Amazon, kasada sıra beklemeden alışveriş ve ödeme yapmayı mümkün kılan kasasız marketlerini ABD dışına çıkarıyor. Amazon Fresh adıyla açılan mağaza Londra'da bulunuyor. 

Amazon, ABD'de dışındaki ilk kasasız marketini İngiltere'da açtı. Londra'da bulunan Amazon Fresh, ABD'deki Amazon Go marketlerinde kullanılan Just Walk Out teknolojisiyle destekleniyor. Kullanılan teknolojiler ile kasada sıra bekleme problemi ortadan kalkıyor. 

ABD dışındaki ilk kasasız mağaza

Mağazalar, müşterilerin nerede olduğunu ve raflardan nelerin alındığını izlemek için kapsamlı kamera ve sensörlerle beraber bir yapay zeka kullanıyor. Bir müşteri mağazanın girişinde oturum açıp oluşan barkodu okuttuktan sonra alışverişe başlayarak ürünleri seçebilir, çantasına koyabilir ve ayrılabilir. Müşterinin aldığı ürünler, Amazon'a tanımlı kredi kartından tahsil ediliyor. Kasalar ve kasiyerler olmasa da, mağazalarda müşterilere yardımcı olması ve stokları doldurması için çalışanlar bulunuyor.

Londra'da açılan market, şirketin ABD'de işlettiği Amazon Go marketleri ile benzer işleyişe sahip olacak ancak İngiltere'deki marketler Fresh markası altında faaliyet gösterecek.

Amazon halihazırda ABD'de Amazon Go markası altında 26 kasasız market ve Amazon Go Grocery adlı iki büyük süpermarkete sahip. Şirket, İngiltere'de ilerleyen zamanlarda yaklaşık 30 adet Amazon Fresh marketi açmayı planlıyor.

Yapay zeka artık her yerde.

Kaynak;

https://www.engadget.com/amazon-go-store-uk-084721065.html?utm_campaign


 

Yakın gelecekte Twitter akışında karşılaştığınız ve beğendiğiniz bir ticari ürünü SHOP tuşuna basarak ilgili platformundan satın alabileceksiniz. Testler başladı.

Elektronik ticaret devasa büyüklüklere ulaşınca sosyal medyanın bu konudaki önemi de artmaya başladı. Facebook ve Instagram gibi devler işletmelerin veya küçük girişimcilerin bünyesinde tanıtım ile satış yapmasını kolaylaştırdı. Twitter de bu trendden uzak kalamadı.

Twitter’da alışveriş dönemi

Pandemi döneminde etkileşim oranlarını oldukça arttıran Twitter yavaş yavaş yeni gelir modellerini gündeme almaya başladı. Kısa süre önce ücretli abonelik özelliği Super Follows özelliğini denemeye başlayan Twitter şimdi de alış veriş dönemini başlatıyor.

Twitter geçmiş dönemde de gönderiler üzerinden satış etkileşimlerine yönelik niyetini dile getirmişti. Bu hafta bazı kullanıcılarda alış veriş butonu görünmeye başladı. Kısıtlı bir grupla yapıldığı anlaşılan yeni özellik kullanıcının satın alma imkanlarını genişletecek.

Yeni özellikte ilgili reklam gönderisinin hemen altında SHOP tuşu yer alıyor. Bu gönderide ürünün modeli ve fiyatı görülebiliyor. Tuşa tıklandığında ise alış verişin yapılacağı platforma geçiş yapılabiliyor.

Alış veriş özelliği haliyle Twitter üzerinde işletmelerin daha etkin olmasını sağlayacak. Bu etkinlik Twitter’a da reklam geliri ve daha fazla etkileşim olarak dönecek. Henüz alış veriş özelliğinin ne zaman yaygın kullanıma geçirileceği bilinmiyor.

Kaynak:

https://www.slashgear.com/twitter-shopping-card-is-already-in-testing-03662197/Bu akşam ağlayacak bahaneniz de yoktu ? Yarın sabah bence çimlere bakan garibanı kovar FT'yi göklere çıkarmaya devam edersiniz.

Bizim zamanımız da Bisiklet (dedelerimiz Velespit derdi) bu günleri göreceğini bilse ne gururlanırdı var yaa,ağlardı ağlardı.Hatırlıyorum da 1985 yılında babam Kontra bir bisiklet alsın diye gözünün içine bakmışlığım çoktur şimdilerde ise neleri konuşuyoruz bisiklet hakkında hadi birlikte okuyalım.

Porsche'den iki yeni elektrikli bisiklet: Porsche eBike Sport ve Porsche eBike Cross


Taycan ailesinin yeni konsept modeli olan Porsche Taycan Cross Turismo'yu tanıtan Porsche, araç ile birlikte iki yeni elektrikli bisikletini de görücüye çıkardı 

Otomotiv dünyasının en önemli firmaları arasında yer alan ve ürettiği spor otomobiller ile tanınan Porsche, 2018 yılında ise ilk elektrikli modeli olan Porsche Taycan'ı tanıttı. Taycan ailesinin yeni konsept modeli olan Porsche Taycan Cross Turismo'yu tanıtan Porsche, araç ile birlikte iki yeni elektrikli bisikletini de görücüye çıkardı.

Oldukça pahalı fiyat etiketlerine sahip olan Porsche'nin elektrikli bisikletleri markanın elektrikli otomobili olan Porsche Taycan'dan ilham alınarak geliştirildi. Elektrikli bisikletlerin tasarım olarak Porsche Taycan'dan izler taşıdıklarını da ekleyelim.

Porsche tarafından üretilen elektrikli bisikletlerin isimleri ise Porsche eBike Sport ve Porsche eBike Cross. Bisikletleri geliştirmek için Rotwild firması ile iş birliği yapan Porsche, elektrikli bisikletlerinde Shimano, Magura ve Crankbrothers gibi firmaların ürünlerini de kullandı.

Porsche elektrikli bisiklet ailesinin daha pahalı üyesi olan Porsche e-bike Sport, Cross modelinden farklı olarak her gün kullanılabilecek bir yol bisikleti olarak geliştirildi. Shimano marka mid-drive bir motora (Shimano EP8) ve süspansiyona sahip olan Porsche e-bike Sport'un gövdesi ise karbon fiberden üretildi. Porsche eBike Sport modelinin fiyatı ise 10 bin 700 dolar olarak açıklandı. 

Porsche eBike Cross modeli ise daha çok off-road kullanım için geliştirildi. Tıpkı Sport modelinde olduğu gibi Cross modelinde de Shimano marka mid-drive bir motor (Shimano EP8), süspansiyon ve karbon fiber gövde gibi özelliklere sahip olan Porsche eBike Cross, Sport modelinden farklı olarak Magura-MT Trai hidrolik disk frenlere de sahip. Porsche eBike Cross modelinin fiyatı ise 8 bin 549 dolar.

Porsche tarafından paylaşılan bilgilere göre her iki model de pedal asist desteği ile birlikte saatte 25 km hıza çıkabiliyor. Porsche e-bike Sport ve Cross modelleri karbon fiberden üretilmiş olsalar da günümüz elektrikli bisikletleri ile kıyaslandıklarında çok pahalı kalıyorlar. 

En son Caponya pasaportu ile yarışıyordu,helal olsun valla 0,25 kuruşluk yerli ve milli poşetimize.İtibardan tasarruf yok.

Yeryüzünün Tony Stark'ı ve dahi çocuğu yine yaptı yapacağını;

Küresel uydu-internet projesi ağını temsil eden Starlink, başarılı olması halinde dünyanın dört bir yanına yüksek hızlı internet hizmeti sunacak. Ancak bunu hayal etmesi bile ne kadar zor ise tamamlanacağı güne kadar geçen süreç de hiç kolay olmayacak.

SpaceX, Starlink projesini 2015’te hayata geçirdi ve 2017’de ABD hükümetinden gerekli izinler alındı. Amaç, yörüngeye toplamda 4,425 uydu ateşleyerek küresel internet ağı kurmak. Yörüngede şu an görev yapan 1,459 uydu bulunuyor. Uzay çöplüğü olarak boş boş gezinenlerin sayısı ise tam 2,600. (Bizimkilerde bu sayıya dahil mi acaba ?)

Firmanın en yeni uydusu HughesNet Gen5, yerden 35,000 kilometre yükseklikten 25 Mbps indirme (download) ve 3 Mbps yükleme (upload) hızı sunuyor. 

Bir acayip iş bunlar dünya aklı yetmez\Bir projen varsa anlat Elon(İlan)amcana zaman mekan fark etmez.

Tarih 04.03.2021 ve ocaklara yine Ateş düştü.

Akşam saatlerinde Bitlis semalarında seyir halindeyken düşen Askeri Helikopterde başta 8.Kolordu Komutanı Osman Erbaş olmak üzere 9 askerimiz Şehit oldu 4 askerimiz yaralandı haberleri düştü haber sayfalarına.

Korgeneral Erbaş, yaklaşık 5 yıldır 8. Kolordu Komutanlığını yürütüyordu.Erbaş tümgeneral rütbesiyle 2016 yılında 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı olarak görev yapıyordu. 

15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan polis Aytekin Kuru ve Sevda Güngör ile Piyade Uzman Çavuş Halit Yaşar Mine için Adana’da Sabancı Merkez Camii’ndeki cenaze törenine katılan Osman Erbaş, “Türk askeri katil olmaz. Katil Türk askeri değildir. Onlar Türk askeri değil katiller” diyerek bağırmıştı. Şehit ailelerine sarılıp “Ağlamayın” diyerek teselli eden Erbaş, “Türk askeri vatandaşını öldürmez vatandaşına kurşun sıkmaz” demişti. Erbaş’ın, 3 şehidin ailesine sarılıp teselli etmesi sırasında duygulu anlar yaşanmıştı. 

Bu tarz helikopter kazalarında eğer bir rütbeli şehit oluyorsa o kaza derinlemesine araştırılmalı iyi incelenmeli.

Allah rahmet eylesin.

1994'te envantere giren bir helikopter hala kullanılıyorsa ve yaşanan kazanın ardından 12 vatan evladı şehit oluyorsa ki bunlardan birisi Korgeneral bunun hesabı nasıl verilir veya verilebilir mi gerçekten.(S400 alınacağına bu Helikopterler yenilemezmiydi mesela ) Allah rahmet eylesin.

 

Tarih 04.03.2021 ve ocaklara yine Ateş düştü.

Akşam saatlerinde Bitlis semalarında seyir halindeyken düşen Askeri Helikopterde başta 8.Kolordu Komutanı Osman Erbaş olmak üzere 9 askerimiz Şehit oldu 4 askerimiz yaralandı haberleri düştü haber sayfalarına.

Korgeneral Erbaş, yaklaşık 5 yıldır 8. Kolordu Komutanlığını yürütüyordu.Erbaş tümgeneral rütbesiyle 2016 yılında 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı olarak görev yapıyordu. 

15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan polis Aytekin Kuru ve Sevda Güngör ile Piyade Uzman Çavuş Halit Yaşar Mine için Adana’da Sabancı Merkez Camii’ndeki cenaze törenine katılan Osman Erbaş, “Türk askeri katil olmaz. Katil Türk askeri değildir. Onlar Türk askeri değil katiller” diyerek bağırmıştı. Şehit ailelerine sarılıp “Ağlamayın” diyerek teselli eden Erbaş, “Türk askeri vatandaşını öldürmez vatandaşına kurşun sıkmaz” demişti. Erbaş’ın, 3 şehidin ailesine sarılıp teselli etmesi sırasında duygulu anlar yaşanmıştı. 

Bu tarz helikopter kazalarında eğer bir rütbeli şehit oluyorsa o kaza derinlemesine araştırılmalı iyi incelenmeli.

Allah rahmet eylesin.

Bir Kızılderili Öğretisi diyor ki:

"Bir atın susuzluğunu giderdiği yerden su iç; 

At hiçbir zaman kötü su içmez. 

Kedinin yattığı yerde uyu, 

Kurtlu elmayı ye. 

Sivrisineklerin yerleştiği mantarları korkusuzca topla. 

Köstebeklerin kazdığı yere ağaç dik. 

Yılanın ısınmak için durduğu yere ev yap. 

Sıcak günlerde kuşların yuva yaptığı yere kuyu kaz. 

Horozlarla beraber uyu ve uyan ki tüm gün için en sarı mısırlara ulaşabilesin. 

Daha çok yeşillik ye, ki bir hayvandaki gibi güçlü bacaklara ve dayanıklı bir kalbe sahip olabilesin. 

Daha çok yüzmeye git, ki dünyada kendini bir balığın kendini denizde hissettiği gibi hissedebilesin.

Daha sık gökyüzüne bak, daha az ayaklara...

Böylece düşüncelerin daha net ve hafif olacaktır. 

Konuşmak yerine, daha çok sessiz kal;

Böylelikle ruhun sakinliğe ve huzura erebilecek."

Türkiye'de Faz 3 çalışması tamamlanan Sinovac şirketinin CoronaVac isimli koronavirüs aşısının Faz 3 çalışmaları bilimsel dergide yayınlanarak tüm dünyaya duyuruldu. 

Çinli Sinovac şirketi tarafından üretilen CoronaVac ismindeki koronavirüs aşısının Faz 3 çalışmaları ülkemizde yapılmıştı. Ülkemizdeki Faz 3 çalışmalarının merakla beklenen sonuçları açıklandı. Çalışma sonuçları bilimsel dergilerde yayınlandı. 

Yaklaşık 10 bin gönüllü katıldı

CoronaVac aşısının Türkiye’deki Faz 3 denemelerine toplam 10 bin 216 kişi katıldı. Bu gönüllülerden 6 bin 648’ine gerçek aşı, 3 bin 568’ine plasebo (sahte aşı) uygulandı. Gönüllülerin yüzde 57,8’i erkek, yüzde 42,24’ü kadınlardan oluşuyor. Yaş ortalaması 45.

Aşı etkinliği yüzde 83,5

6 bin 648 gönüllü üzerinde Covid-19 aşısının etkinliği yüzde 83,5 olarak hesaplandı. Hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak açıklandı. Aşı olan gönüllüler koronavirüse yakalansa bile hastaneye yatmadan hafif bir şekilde hastalığı atlattı. Herhangi bir vefat gerçekleşmedi.

En sık görülen yan etkiler yorgunluk yüzde 9,8, baş ağrısı yüzde 7,6, kas ağrısı yüzde 3,8, ateş yüzde 2,5, titreme yüzde 2,4 ve lokal yan etkilerden en sık görüleni ise enjeksiyon yerinde ağrıdır. Bunun oranı da yüzde 1,6'dır.

CoronaVac aşısının Faz 3 çalışmaları Türkiye’nin yanı sıra Brezilya ve Endonezya’da da yapılmıştı. Brezilya’da Faz 3 etkinlik oranı yüzde 50,4, Endonezya’da etkinlik oranı ise yüzde 65,3 olarak açıklanmıştı. Aynı aşı olmasına rağmen Türkiye’deki etkinlik oranı çok daha yüksek olarak açıklandı.

Faz 3 sonuçlarının açıklanması için denemelerine katılan kişilerden en az 40 kişinin Covid-19 testinin pozitif çıkması beklendi. Bu nedenle sonuçların geç açıklandığı belirtiliyor.

7 milyon 271 kişiye aşı yapıldı

Geçtiğimiz ay CoronaVac aşışının Faz 3 çalışmaları tamamlanmış ve yaygın kullanımına başlanmıştı. Yaygın kullanım çalışmalarında ülkemizde 9 milyon 300 bin doz aşı uygulandı. 7 milyon 271 bin kişiye birinci doz aşı yapıldı. 2 milyon 110 bin kişiye ikinci doz aşı uygulandı.


Kaynak:

https://www.aa.com.tr/tr/saglik/sinovac-asisi-faz-3-calismasinda-etkinlik-yuzde-83-5-hastanede-yatisi-engelleme-orani-yuzde-100-olarak-belirlendi/2163106?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber


2 3 47