Neler oluyor

Bilim ve Teknoloji#

Dikkatimi ceken bir sey var. Firma bir tane bilgisayari 20 farkli kombinasyonla ilan cikiyor. Burdan sunu anliyoruz bilgisayarlari acip parcalari degistiriyorlar, uretici de takilan parcalara garanti vermez. Mudahale edildigi icin. Ornegin 256GB ve 8GB ramli satilan bir laptopu ; 16/512 , 16/1tb , 32/1tb , 32/2tb , 64/4tb vsvs seklinde ilan cikmislar , akilli adam gorur, hb yonetimi niye sessiz cunku isin ucunda kapital var

Hepsiburada uzerinde rant inşa ettigini gordugumuz sirket. Bir urun satarken sonuna flash bellek yaziyor, baskasinda ayni urun varsa ve ilan cikiyorsa ilan kapattiriyor. Akla zarar bir durum. Turkiye de esi benzeri yok. 

Bu firma başımın belası, mağazamdan belki 10 kere ürün aldı, eften püften sebeplerle iade etti, etik kuralları olmayan hatta ve hatta esnafa esnafça bakmayan bir firma, gönderdiğim laptopun güvenlik bandı kargoda ezilmiş, firma tabi iade oluşturmuş, hemen bu firmanın patronunun cebini aramaya başladım neyse bir dostum eskiden alışveriş yaptım patron çok kibirli biri ara ama dikkat et dedi, patronu aradım durumu anlattım, hatta bekle dedi, aradı elemanlarla görüştü elamanın ifadesi firma açılmış ürün göndermiş, patron beni azarlamaya başladı sen kim oluyorsun bize kutusu açık ürün gönderiyorsun vs. neyse elemanları dedi ki ben müşterimizi ikna ederim ama 5bin tl ödeme yapmanız gerek, ben düşüneyim derken bir baktım ürünü kargoya verdiler. ve daha da kötüsü bu zetta weble gelsin denen marka öyle bir yorum bıraktı ki dillere destan, hemen mağazayı aradım durumu anlattım personel yazmış çok ama çok özür dileriz dediler. bu firmaya yaklaşmayın diyorum sadece.

Hepsiburada com da kendi kendine takılan şirket, açtığı ilanlarda çanta hediye ettiği yazıyor fakat HB o kadar amatör ki, ürün başlığının sonunda zetta çanta yazıyor. aynı ürünü stoğunda bulunduran başka bir firma ürünü seçip ilan çıktığında weble gelsin firması ilanı kapattırıyor. yani bunu amazon kabul etmez mesela. işte neden her konuda geriye gittiğimize bir örnek. yapılması gereken basit aslında, ilanın yayınlandığı sayfada firmanın gönderdiği hediyeler için bir tablo açarsın, çanta hediyeli yazar olur biter. ben buradan şunu anlıyorum bu firma HB üzerinde lobi kurmuş. başka bir örneği var mı henüz görmedim. 

antalya seo hizmeti için iletişime geçin

Antalya SEO: Google arama motorlarında sitenizi üst sıralara çıkartarak müşterileriniz ile buluşturuyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu

“SEO” sitenizin arama motorlarında ilk sayfada yer almasını sağlayan çalışma metodudur. Arama motoru optimizasyonu web sayfanıza pozitif katkılar sağlar.


9 TL ek ödeme yap ve bağlantı hızı 24 saatliğine 100MBite çıkar. Wifi access point çok eski olduğunu anla ve 35MBit geçmediğinden git USB-C 2 Ethernet adapteri satın al. Ethernet bağlantısı ile 95MBit gör, ama çok kısa bir süre sonra Amazon Cloud Drive throttling yaptığını gör ve ortalama 25MBit ile çek ne kadar sürerse artık.

Geçenlerde bir bilgisayar götürdüm, menteşeleri atmıştı, başka bir bilgisayarcı bu yapılamaz böyle kullan demişti, koliva bilgisayar nasıl yaptı etti bilmiyorum ilk günkü gibi oldu. şaka gibi..

Sadece işini yapan amma çok iyi yapan, Beştepe içinde canını hiç düşünmeden verecek olan esnaf abiniz. 

Açıklamaya göre YouTube Kids, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bugünden itibaren Türkiye'deki ebeveynlerin ve çocukların kullanımına açılıyor. 


Google bugün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği Başkanı Ömer Faruk Sorgun ve Google Türkiye Kamu İlişkileri Başkanı Pelin Kuzey'in katılımıyla gerçekleşen online basın buluşması düzenledi. Toplantıda Google, YouTube Kids'i Türkiye'ye açtığını duyurdu. 

Açıklamaya göre YouTube Kids, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bugünden itibaren Türkiye'deki ebeveynlerin ve çocukların kullanımına açılıyor. 

YouTube Kids nedir? 


YouTube Kids ile çocuklar, kendilerine özel içeriklere güvenle erişebilecek. Ebeveynler ise çocukların içerik tüketimini kolayca kontrol edebilecek. YouTube'dan bağımsız olarak çalışan YouTube Kids, tamamen çocuklar için tasarlandı. Akıllı TV, tablet ve telefonlarda kullanılan YouTube Kids, 3-13 yaş arası çocuklara güvenli ve zengin bir ortam sunuyor.

Uygulamanın, eğlendirmek, zengileştirmek ve keşfetmek 3 ana odak noktası mevcut. YouTube Kids'te Şovlar, Müzik, Öğrenim ve Keşfet olmak üzere 4 ana içerik türü bulunuyor. Platformda yabancı içeriklerin yanı sıra Kukuli ve TRT Çocuk YouTube kanalları ile Türkiye'deki aile yapısına ve kültürüne yakın içerikler de yer alıyor. 

YouTube Kids'in 106 ülkede ve 40 dilde çocuklar ve ebeveynlerin kullanımına açık olduğunu belirtelim. 10 milyondan fazla indirilme alan uygulama haftalık 35 milyondan fazla izleyiciye ulaşıyor. 

YouTube Kids'te öne çıkan özellikler

Ebeveynlerin çocuklarını daha iyi gözlemleyebilmesini sağlayan ebeveyn kontrolü,  kişileştirilmiş profiller ile anne babaların her bir çocuk için ayrı izleme tercihleri ve tavsiyeler oluşturmasını sağlıyor. Platformda yalnızca onaylı içerik modu seçildiğinde ise çocuklar sadece ebeveynlerin seçtiği kanalları ve içerikleri görüyor.

Üstelik ebeveynlerin arama fonksiyonunu da kapatması mümkün. Arama fonksiyonu kapatıldığında çocuklar sadece kanallardaki videoları izleyebiliyor. Son olarak platformda bulunan dahili zamanlayıcı ile çocukların ekran süresini belirleyebildiğini belirtelim. 

Bu arada ebeveynler, çocuklar için 8 farklı profil oluşturabiliyor. Profil seçeneklerinde sunulan okul öncesi (2-5 yaş), küçük (5-7 yaş) ve büyük (8-12 yaş ) kategorileriyle  yaşa uygun içerik seviyeleri de belirlenebiliyor. Ebeveynlerin içerikleri kolayca seçebilmesi için koleksiyonlardan seçim yapma imkanı da sunuluyor.

Türkiye'deki ebeveynlerin TEGV tarafından oluşturulan Dr. Özgür Bolat'ın yer aldığı koleksiyonları seçmesi mümkün. Etkinlikte YouTube Kids'in özelliklerini YouTube Türkiye İş Ortaklıkları  Müdürü Bora Başman aktardı. 

Ömer Fatih Sayan, çocuklar için güvenli internet sunma konusunda YouTube Kids'in önemli adımının altını çizdi.    Sayan, konuşmasında bakanlık çalışmaları kapsamında  2007 yılından itibaren internetin güvenli kullanımı konusunda  verdikleri eğitimleri ve 2011 yılından bu yana sürdürdükleri güvenli internet hizmetini detaylandırdı. Sayan, sözlerini tamamlarken ebeveynlere çocuklarını dijital tehlikelerden koruyabilmeleri adına değerli önerilerde bulundu. 

Etkinlik Dr. Özgür Bolat, Prof. Dr. Leyla Keser ve Yazar Şermin Yaşar'ın katıldığı "Dijital Çağda Ebeveyn Olmak" oturumu ile devam etti. 

Kaynak.

https://webrazzi.com/2021/04/21/youtube-kids-turkiye-ye-aciliyor


Samsung iki yerden katlanabilen akıllı telefon çıkaracak

 

Yayınlanan yeni bir rapora göre Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung bu yıl, çift menteşeli ve iki yerden katlanabilen bir akıllı telefon piyasaya sürecek.

Sektörün güvenilir haber kaynaklarından Nikkei Asia'nın raporuna göre Samsung, iki menteşeli bir katlanabilir akıllı telefon modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Cihazın renderlarının ardından, yeni tasarım detayları ve satışa sunulacağı tarih de ortaya çıktı.

Rapora göre şirket, Galaxy Z Flip ve Galaxy Z Fold'un güncellenmiş sürümlerine ek olarak, bu yıl tamamen yeni bir katlanabilir akıllı telefon çıkaracak. Cihazın geliştirilmesinin temel amacı, esnek ekranlı cihazların kullanımına yönelik senaryoları genişletmek olarak açıklanıyor. Örneğin, ek menteşe sayesinde akıllı telefon, bir dizüstü bilgisayar olarak kullanılabilecek ve ekranın üçte biri dokunmatik klavyeye ayrılabilecek.

Raporda: "Tasarım, katlanmamış ekranın en boy oranını genel olarak kabul edilen 16:9 veya 18:9 ile eşleştirmek üzere tasarlandı. Böylece daha fazla video oyunu ve diğer uygulama cihazda daha sorunsuz ve daha yüksek çözünürlüklerde çalışabilir." ifadeleri yer alıyor.

2021 sonunda piyasaya sürülebilir

Samsung, çift menteşeli tasarım için halihazırda birkaç patente sahip. Bunlardan birinin bu yıl hayata geçirilmesi bekleniyor. Şirket aynı zamanda, mikro devrelerin tedarikinde yaşanan küresel krizin, Nisan'dan Haziran'a kadar olan dönemde yeni cihazların piyasaya sürülmesiyle bir sorun haline gelebileceğini de kabul etti. Ancak üretici, bu sorunu çözmek için fazladan çaba gösterdiğini söylüyor.

İki yerden katlanan, alışılmadık bu akıllı telefonun piyasaya sürülmesinin bu yılın sonuna doğru yapılacağını öne sürülüyor. Cihazın fiyatı ve teknik özellikleri ise henüz belli değil.

Kaynak:

https://asia.nikkei.com/Business/Technology/Samsung-bets-big-on-foldable-smartphones-amid-chip-crunch?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

 

Öyle bir başlık atılmış ki, Bill Gates öldü sandım :))

Bir siber güvenlik şirketi en az 10 farklı bilgisayar korsanlığı grubunun, Microsoft'un posta sunucusu yazılımında yakın zamanda keşfedilen açıkları kullanarak dünya çapındaki hedeflere sızdığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki yetkililer Microsoft’un Exchange yazılımında bulunan zayıflıklar hakkında uyarılarını arttırdı.

Reuters'in geçtiğimiz hafta bildirdiğine göre, on binlerce kuruluş şimdiden tehlikede ve her gün yeni kurbanlar açıklanıyor.

Örneğin Çarşamba günü erken saatlerde, Norveç parlamentosu verilerin Microsoft kusurlarıyla bağlantılı bir ihlalde "çalındığını" duyurdu. Almanya’nın siber güvenlik izleme örgütü de Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iki federal makamın saldırıdan etkilendiğini söyledi.

ESET’in blog gönderisinde, kötü niyetli yazılımlarını yaymak için önceden savunmasız olan Exchange sunucularına giren kripto para madenciliği yapmak için bilgisayar kaynaklarını çalma konusunda uzmanlaşmış bir grubun varlığının bildiğini söyledi

ESET, casusluk odaklı diğer dokuz grubu da belirledi. Bunların birçoğunun Çin bağlantılı olduğuna inanılıyor. Microsoft,Çin'i suçladı. Çin hükümeti herhangi bir rolü reddediyor.

Yazının devamı ve tamamı kimoki.net'te

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye, yaz sonu gibi 100 kilometrelik uzay sınırını aşacak roketi geliştirip ateşleyecek” dedi. 

Bakan Varank söyleşide, “Bu yaz sonunda inşallah 100 kilometre dediğimiz uzay sınırını aşacak roketimizin ateşlemesini özel bir kuruluş olan Delta V şirketimiz yapacak. Türkiye’den muhtemelen Sinop’tan ateşlemesini yapacak ve uzay sınırını aşacak.” dedi. 

Yaızının devamı Kimoki.net'te 

İlk Uzay Otelinin inşasına 2025 yılında başlanacak;

Alçak Dünya yörüngesinde inşa edilecek ilk uzay otelinin yapımına 2025 yılında başlanacağı ve hizmete ise 2027 yılında açılacağı bildirildi. 

Alçak Dünya yörüngesindeki ilk "uzay oteli" olan ve Orbital Assembly Corporation (OAC) tarafından geliştirilen Voyager Station projesinin 2027 yılına kadar gerçeğe dönüşeceği ve yapımına 2025 yılında başlanacağı öğrenildi. Voyager Class uzay istasyonu olarak adlandırılan otel, restoranlar, sinemalar ve spa merkezleri barındıracak ve kapasitesi ise 400 kişilik olacak. 

Maliyet kısmı henüz belli olmasa da gelişen teknoloji  ve yakın zamanda fırlatma araçlarının çoğalması ile birlikte uzaya otel inşa etme maliyetlerinin önemli ölçüde düştüğü ve daha da düşeceği belirtiliyor.Yakın zamanda uzaya bir nesne göndermenin bedeli kg başına 8000 dolardı bu rakam Falcon 1'in faaliyete geçmesi ile birlikte 2000 dolara kadar düşmüş durumda.

Bazı modüllerin, mürettebat odaları, hava, su ve elektrik gibi ihtiyaçlar için Gateway Foundation sorumluluğuna devredileceği de biliniyor. Ek olarak, ilk uzay otelinde spor salonu, restoran, mutfak, bar vb. barındıracak modüller de olacak. Bazı modüller kiralanacak veya tamamen özel şirketlere veya devlet kurumlarına satılabilecek. Toplamda istasyon inşaatı, her biri 20 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde olan 24 konut modülünden oluşacak. 

Tamamlanır mı bilinmez ama eğer olursa Uzay Yolu ve Star Wars filmlerinde görmüş olduğumuz devasa büyüklükteki nesnelerin gerçeği ile karşı kaşıya kalacağımız aşikar.

Bekleyip görelim.

Çok yeni bir bilgi;

Uzayda dünya büyüklüğünde ve tamamen elmastan oluşan bir gezegen varmış. 

WhatsApp'a bilgisayardan görüntülü görüşme özelliği geldi;

Koronavirüs nedeniyle görüntülü görüşme uygulamalarına talep arttı. Bu talebi karşılamak isteyen WhatsApp, odadaki kişi sayısını artırmıştı ancak bilgisayardan görüntülü görüşme yapmak isteyenlere yönelik herhangi bir çözüm sunamamıştı. Bilgisayardan görüntülü görüşmek isteyen kullanıcılar Zoom, Teams, Discord, Skype gibi uygulamalara yönelmek zorunda kaldı. 

WhatsApp geç de olsa masaüstüne görüntülü ve sesli görüşme özelliği getirdi. WhatsApp’ın PC ve Mac uygulamalarını kullanarak sevdiklerinizle görüntülü veya sadece sesli görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Görüşmeler uçtan uca şifreli bir şekilde aktarılıyor.

Aynı anda sadece bir kişiyle görüşme yapılabiliyor. WhatsApp’tan yapılan açılamada, “İleride bu özelliği sesli ve görüntülü grup aramalarını da kapsayacak biçimde genişleteceğiz.” denildi.

Görüntülü görüşme özelliği bugün itibariyle herkesin kullanımına sunulmaya başlandı. Yaklaşık 1 hafta içerisinde herkese ulaşmış olacak. Aşağıdaki bağlantıdan WhatsApp’ın masaüstü sürümünü indirebilirsiniz:

Hadi deneyelim :)))


https://www.whatsapp.com/download?utm_campaign


Kaliforniya San Diego Üniversitesi'ndeki bir araştırma ekibi, insan yardımı olmadan parçalandıktan sonra kendilerini iyileştirebilen minik robotlar geliştirdi. Ekip, bu robotların kendilerini iyileştirebilme özelliğini elde edebilmeleri için manyetik çekimi esas aldı. 

Kendini 'iyileştirebilen' robotlar

Şimdilik 2 cm uzunluğa sahip bu yüzebilen robotlar, bir saldırı sonucunda parçalara ayrılırlarsa otomatik olarak parçalarını birleştirerek işlevini geri kazanabiliyorlar. Robotlar; iletken bir alt katman, sert ve hidrofobik bir orta katman ve hizalanmış, güçlü manyetik mikropartiküllerden oluşan bir üst şerit olmak üzere üç katmandan oluşuyorlar.

Robotun asıl hareketini kuyruk bölümü sağlıyor. Kuyruk kısmı, hareket için gerekli oksijen kabarcıklarını oluşturmak için içinde yüzdüğü hidrojen peroksit sıvısıyla reaksiyona giren platin bulunduruyor.

Robot, parçalara bölündüğünde kuyruk kısmı hareketine devam ediyor ve bütünün diğer parçalarının manyetik alanına girmeye çalışıyor. Kuyruk, diğer parçanın manyetik alanına girdiğinde parçalar birleşiyor.

Araştırma ekibi bu robotların, çevresel veya endüstriyel tehlikelerin temizlenmesine yardımcı olmak için kullanılabileceğini söylüyor.

Terminatör filminde izlediğimiz T-100'ün amansız düşmanı olan kendini yeniden birleştirme özelliğine sahip robotlar artık aramızda :) şimdilik 2cm olsalar bile.

Kaynak;

https://jacobsschool.ucsd.edu/news/release/3231?utm_campaign


 

Yakın gelecekte Twitter akışında karşılaştığınız ve beğendiğiniz bir ticari ürünü SHOP tuşuna basarak ilgili platformundan satın alabileceksiniz. Testler başladı.

Elektronik ticaret devasa büyüklüklere ulaşınca sosyal medyanın bu konudaki önemi de artmaya başladı. Facebook ve Instagram gibi devler işletmelerin veya küçük girişimcilerin bünyesinde tanıtım ile satış yapmasını kolaylaştırdı. Twitter de bu trendden uzak kalamadı.

Twitter’da alışveriş dönemi

Pandemi döneminde etkileşim oranlarını oldukça arttıran Twitter yavaş yavaş yeni gelir modellerini gündeme almaya başladı. Kısa süre önce ücretli abonelik özelliği Super Follows özelliğini denemeye başlayan Twitter şimdi de alış veriş dönemini başlatıyor.

Twitter geçmiş dönemde de gönderiler üzerinden satış etkileşimlerine yönelik niyetini dile getirmişti. Bu hafta bazı kullanıcılarda alış veriş butonu görünmeye başladı. Kısıtlı bir grupla yapıldığı anlaşılan yeni özellik kullanıcının satın alma imkanlarını genişletecek.

Yeni özellikte ilgili reklam gönderisinin hemen altında SHOP tuşu yer alıyor. Bu gönderide ürünün modeli ve fiyatı görülebiliyor. Tuşa tıklandığında ise alış verişin yapılacağı platforma geçiş yapılabiliyor.

Alış veriş özelliği haliyle Twitter üzerinde işletmelerin daha etkin olmasını sağlayacak. Bu etkinlik Twitter’a da reklam geliri ve daha fazla etkileşim olarak dönecek. Henüz alış veriş özelliğinin ne zaman yaygın kullanıma geçirileceği bilinmiyor.

Kaynak:

https://www.slashgear.com/twitter-shopping-card-is-already-in-testing-03662197/Bizim zamanımız da Bisiklet (dedelerimiz Velespit derdi) bu günleri göreceğini bilse ne gururlanırdı var yaa,ağlardı ağlardı.Hatırlıyorum da 1985 yılında babam Kontra bir bisiklet alsın diye gözünün içine bakmışlığım çoktur şimdilerde ise neleri konuşuyoruz bisiklet hakkında hadi birlikte okuyalım.

Porsche'den iki yeni elektrikli bisiklet: Porsche eBike Sport ve Porsche eBike Cross


Taycan ailesinin yeni konsept modeli olan Porsche Taycan Cross Turismo'yu tanıtan Porsche, araç ile birlikte iki yeni elektrikli bisikletini de görücüye çıkardı 

Otomotiv dünyasının en önemli firmaları arasında yer alan ve ürettiği spor otomobiller ile tanınan Porsche, 2018 yılında ise ilk elektrikli modeli olan Porsche Taycan'ı tanıttı. Taycan ailesinin yeni konsept modeli olan Porsche Taycan Cross Turismo'yu tanıtan Porsche, araç ile birlikte iki yeni elektrikli bisikletini de görücüye çıkardı.

Oldukça pahalı fiyat etiketlerine sahip olan Porsche'nin elektrikli bisikletleri markanın elektrikli otomobili olan Porsche Taycan'dan ilham alınarak geliştirildi. Elektrikli bisikletlerin tasarım olarak Porsche Taycan'dan izler taşıdıklarını da ekleyelim.

Porsche tarafından üretilen elektrikli bisikletlerin isimleri ise Porsche eBike Sport ve Porsche eBike Cross. Bisikletleri geliştirmek için Rotwild firması ile iş birliği yapan Porsche, elektrikli bisikletlerinde Shimano, Magura ve Crankbrothers gibi firmaların ürünlerini de kullandı.

Porsche elektrikli bisiklet ailesinin daha pahalı üyesi olan Porsche e-bike Sport, Cross modelinden farklı olarak her gün kullanılabilecek bir yol bisikleti olarak geliştirildi. Shimano marka mid-drive bir motora (Shimano EP8) ve süspansiyona sahip olan Porsche e-bike Sport'un gövdesi ise karbon fiberden üretildi. Porsche eBike Sport modelinin fiyatı ise 10 bin 700 dolar olarak açıklandı. 

Porsche eBike Cross modeli ise daha çok off-road kullanım için geliştirildi. Tıpkı Sport modelinde olduğu gibi Cross modelinde de Shimano marka mid-drive bir motor (Shimano EP8), süspansiyon ve karbon fiber gövde gibi özelliklere sahip olan Porsche eBike Cross, Sport modelinden farklı olarak Magura-MT Trai hidrolik disk frenlere de sahip. Porsche eBike Cross modelinin fiyatı ise 8 bin 549 dolar.

Porsche tarafından paylaşılan bilgilere göre her iki model de pedal asist desteği ile birlikte saatte 25 km hıza çıkabiliyor. Porsche e-bike Sport ve Cross modelleri karbon fiberden üretilmiş olsalar da günümüz elektrikli bisikletleri ile kıyaslandıklarında çok pahalı kalıyorlar. 

Yeryüzünün Tony Stark'ı ve dahi çocuğu yine yaptı yapacağını;

Küresel uydu-internet projesi ağını temsil eden Starlink, başarılı olması halinde dünyanın dört bir yanına yüksek hızlı internet hizmeti sunacak. Ancak bunu hayal etmesi bile ne kadar zor ise tamamlanacağı güne kadar geçen süreç de hiç kolay olmayacak.

SpaceX, Starlink projesini 2015’te hayata geçirdi ve 2017’de ABD hükümetinden gerekli izinler alındı. Amaç, yörüngeye toplamda 4,425 uydu ateşleyerek küresel internet ağı kurmak. Yörüngede şu an görev yapan 1,459 uydu bulunuyor. Uzay çöplüğü olarak boş boş gezinenlerin sayısı ise tam 2,600. (Bizimkilerde bu sayıya dahil mi acaba ?)

Firmanın en yeni uydusu HughesNet Gen5, yerden 35,000 kilometre yükseklikten 25 Mbps indirme (download) ve 3 Mbps yükleme (upload) hızı sunuyor. 

Bir acayip iş bunlar dünya aklı yetmez\Bir projen varsa anlat Elon(İlan)amcana zaman mekan fark etmez.

wikipedia da genel bir tanımlama mevcut. Merak edenler gitsin diye linki budur.  https://tr.wikipedia.org/wiki/Starlink

Veriyi elinde bulunduran ve bunları iyi analiz eden devletler geleceğin devleti olacak. Wikide de yazıldığı üzeri bu proje devasa bir bilginin bu uydular vasıtasıyla Elon Musk'ın eline geçmesi demek.

Muhtemelen Elon Musk bunları kötü amaçla kullanmayacak ve kimseye vermeyecek, dünyanın daha da güzelleşmesi için kullanacaktır. Yoksa !!! şüpheniz mi var. 

Malum Elon Musk geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı'nı ziyaret etmişti. SpaceX'in 12bin'in üzerinde uyduyu yakın dünya yörüngesine yerleştirmeyi planladığı "Starlink" projesi için lobi faaliyetinde bulundu... 

Uydu üzerinden yüksek hızlı internet sağlamayı taahhüt ediyor ve Türkiye'de aylık 99 $ gibi bir ücretlendirme yapılacak. 

Satış ve ön talep almaya başladılar bile..  

Teknoloji devi Google, yayınladığı bir blog gönderisiyle artan gizlilik endişelerinin önüne geçebilmek için kullanıcıların tarayıcı geçmişlerine göre reklam göstermeyi durduracaklarını açıkladı.

Google bir blog gönderisiyle gizliliği artırmayı amaçlayan yaklaşan bir revizyonda kullanıcıların arama geçmişine dayalı reklamların gösterilmesini durdurmayı planladığını duyurdu. Şirket, yapılacak olan büyük bir güncelleme ile artık kullanıcıların ziyaret ettiği sayfalara göre reklam göstermeyi durduracak. 

'Yalnızca web siteleri için geçerli'

Google, geçtiğimiz yılın başlarında, 2022'de üçüncü taraf çerezleri kaldıracağını duyurmuştu.  Yaptığı son açıklama ile şirket, kendi reklam satın alma araçları için teknolojinin yerini alacak herhangi bir alternatif oluşturmayacağını veya kullanmayacağını doğruladı. Bunun yerine Google, işletmelerin reklamları benzer ilgi alanlarına sahip tüketici gruplarına hedeflemesinin bir yolunu test ediyor. Bunun gizliliği koruyacağını çünkü bir kalabalığın içindeki bireysel kullanıcıları gizlediğini söylüyor.

Google ürün müdürü David Temkin bir blog gönderisinde "Dijital reklamcılık, insanların gizlilikleri ve kişisel kimliklerinin nasıl kullanıldığı konusundaki artan endişelerini giderecek şekilde gelişmezse, özgür ve açık web'in geleceğini riske atıyoruz" ifadelerinde bulundu.

Şirket, son duyurusunun yalnızca web siteleri için geçerli olduğunu, mobil uygulamalar için reklam araçları veya benzersiz tanımlayıcılar için geçerli olmadığını söyledi.

KAYNAKÇA:

https://www.engadget.com/google-ads-user-data-tracking-cookies-144445173.htmlhttps://blog.google/products/ads-commerce/a-more-privacy-first-web/

 

Biyoteknoloji şirketi Dangerous Things, kullanıcının kendi kendine enjekte edebileceği ya da neşter kullanarak lokal operasyonla yerleştirebileceği RFID, NFC ve NTAG çipleri satıyor.

Hükümetlerin ya da küresel güç sahiplerinin kitleleri kontrol amacıyla insan vücuduna mikroçip yerleştireceği konusunda sıkça komple teorileri üretiliyor. Gerçekten de iktidar, şirket ve teknoloji üçgeninde gelişen her şeye şüpheci yaklaşmakta fayda var. Elbette bunlar belli bir temele dayandırılan şüpheler. Örneğin kendim gibi Gabriel García Márquez , Aldous Huxley ve José Saramago edebiyatına ya da sinemada distopya türüne ilgi duyan çoğu insanın şüpheyi elden bırakmadığına şahit oluyorum. Mikroçip konusuna geri dönelim. Bu mikroçipleri gerçek amacını bilmeden kendi bedenimize kendi isteğimizle taktığımız senaryoları da anımsayanlarınız olacaktır. Biyoteknoloji şirketi Dangerous Things (Tehlikeli Şeyler) ise komplo teorilerini coşturacak türden bir söylemle karşımızda. Bu şirket, mikroçipleri oldukça masum amaçlar için kendi bedenimizde kullanabileceğinizi söylüyor.

Dangerous Things, Seattle merkezli bir sibernetik mikroçip biyohacking implant perakendecisi. Adı bile insanı “kara mizah mı, gerçek mi” ikilemi yaşatan bu şirkete göre, vitaminler ve takviyeler zamanla size güç vermek için yeterli olmayabilir. Verimlilik seviyenizi artırmak için şirketin önerdiği çözüm, kendi kendinize mikroçip takmak. Korkutucu gelebilir ama ne yazık ki ne tür bir geleceğe adım attığımızı göstermesi açısından bence çok iyi bir örnek. Ekranda izlediğimiz o distopya senaryolarının içinde buluyoruz kendimizi yavaş yavaş.

Çip implantlarında 14 yılı aşkın uzmanlığa sahip olduğunu iddia eden şirket, vücudunuza bir şırınga veya şirketin sunduğu iğnelerle yükleyebileceğiniz RFID, NFC ve NTAG çipleri satıyor. Bu implantlar kapıları açmak ve benzeri şeyler için hızlı doğrulama sağlayan elektronik anahtarlar olarak kullanılabiliyor. Böylece bir daha asla kilit ya da banka şifreleri gibi şeyleri hatırlamanıza gerek kalmıyor.

Büyük olan mikroçip lokal operasyon gerektiriyor ve bunun için de kullanıcıya, içinde neşter olan bir kit sunuluyor

Ürünler arasında bir de büyük bir NTAG çipi olan flexMN Magic var. Bu da yalnızca elinize cilt altına yerleştirerek kullanabileceğiniz bir çip. Bu programlanabilir çip, cildin altından görülebilen LED ışıklarla donatılmış. Şirket, flexMN transponderinin insan vücuduna yerleştirilmesi veya kullanılması için herhangi bir düzenleyici kurum tarafından test edilmemiş veya onaylanmamış olduğunu belirtmiş. Dolayısıyla bu cihazın kullanımı tamamen kullanıcının kendi sorumluluğunuzda. Bu çip için lokal operasyon gerekiyor, dolayısıyla müşterilere doktor ya da hemşireden destek alması önerilmiş.

Öte yandan kendi kendine çipi takmayı göze alanlar için de bir neşter, uyuşturucu jel ve bir de Pain Management Kit (Ağrı Kontrol Kiti) sunulmuş. Bu kit biyo-hacker’ların lokalize bir anestezik ağrı üretmek için kullandığı malzemeleri içeriyor. Şirket, çiplerin nasıl takıldığı gösteren fotoğraflar da paylaşmış. 

Ne dersiniz, bu çipleri alıp kendi vücudunuza “enjekte'' etmek” ister miydiniz? çünkü şirketin kullandığı terim bu. Yarı robot yarı insan olma yolunda ilerlediğimizden olsa gerek.

2 3 48