fatihözekinci neler yazmış

Yazar takip için üye girişi yap. Bu yazarı 4 kişi takip ediyor

Ramazan ayının gelişiyle iftar sofraların vazgeçilmezi hurmalar bolca tüketilmeye başlandı. 

Lezzetli tadı bir yandan sağlığa faydası bir yandan derken çekirdeğini es geçmedik! 

Sofralardan eksik edilmeyen hurmanın çekirdeğinden kahve olabildiğini biliyor muydunuz? Hurma çekirdeğinin sayısız faydasıyla sağlıklı bir kahve içmenin tadına doyamayacaksınız. Bugün sizlere hurma çekirdeğinin faydaları ve ev yapımı hurma kahvesi tarifinden bahsedeceğiz. 


Hurma çekirdeğinin öğütülmesi ile elde edilen kahvenin faydaları saymakla bitmiyor, hurma çekirdeğinin başlıca faydaları şu şekilde:

Hurma çekirdeği böbrek ve karaciğerin toksinlerden korur.

Kan şekerini dengeler ve diyabeti ve ilgili komplikasyonlarını tedavi etmede etkilidir.

Hazımsızlığı önler, karın şişliğini, bağırsak gazlarına ve toksinlere karşı etkilidir.

Bağışıklığı güçlendirip, enfeksiyonlara karşı savaşır.

Antioksidan sayesinde hurma çekirdeği cildi de onarır.

Saç dökülmesini de engelleyen hurma çekirdeği saç sağlığını da korumaktadır.

Alternatif tıpta böbrek taşının düşmesi için hurma çekirdeği tüketimi önerilir.

Safra taşı tedavisinde de hurma çekirdeği kullanılmaktadır.


Hurma Kahvesi Tarifi İçin Malzemeler

  • Hurma çekirdekleri
  • Sıcak su

Hazırlanışı:

İstediğiniz kadar hurma çekirdeklerini alıp kaynar suda 20 dakika kaynatın. Buradaki amaç, hurma çekirdeğini üzerindeki zarların soyulmasını sağlamak. Ardından kaynayan hurmaları alıp suyunu tazeleyip yeniden kaynar suyun içinde atıp 15 dakika daha kaynatın. Zarlar su yüzüne çıkacak, çıkmayanları ise ellerinizle kolayla çıkarabilirsiniz. Zarlarını ayırdıktan sonra direkt hurmanın katmanını yumuşatmak için bir kez daha sıcak suyun içeresinde kaynatmadan 20 dakika bekletin. Ardından hurmaları süzün ve bir bez yardımı ile kurulayın ve yağlı kağıdın üzerine yerleştirin. 200 derce de ayarlanmış fırına koyun. Ara ara çekirdekleri bir kaşık yardımı ile karıştırın, iyice kavrulduktan sonra fırından çıkarabilirsiniz. Mutfak robotunda iyice parçalanana kadar hurma çekirdeklerini çekin. Kahve tozu kıvamına geldiğinde işleminiz tamamlanmıştır. Türk Kahvesi usulünde kahvenizi hazırlayabilirsiniz şimdiden afiyet olsun.

Yağ Yakmanıza Yardımcı Ara Öğün Kereviz Sapı Detoksu Tarifi İçin Malzemeler

  • 4-5 dal kereviz (yeşil kısmı)
  • 5-6 dal saplı maydanoz
  • 5 -6 dal dereotu
  • 1 su bardağı kefir (ayran ev yapımı,veya 1 şişe maden suyu)

Sahurda mutlaka yumurta yemelisiniz, yumurtanın yanında ilik suyu/kemik suyu ile hazırlanmış çorbalar, avokado, zeytin, ceviz, çiğ badem, zeytinyağı, tüm yeşillikler, salatalık, biber ve domates eklenebilir. 

Buna benzer bir sahur öğünü içerdiği sağlıklı yağlar, yüksek miktarda lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde daha az acıkmanıza yardımcı olur. Tuzu çok dikkatli kullanmalısınız. Aşırı tuz tüketimi gün içerisinde çok susamanıza neden olacağı için, tuz tüketimini kısıtlamalısınız.

Navarin Katliamı olarak bilinen ve Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanması sırasında yaşanan katliam dizisinin sadece bir bölümü olan acımasız ve kahpelik kokan bir katliamdı. Katliam 19 Ağustos 1821 (anma günü ilan edilmeli) günü Mora Yarımadası'ndaki Navarin şehrinde gerçekleşti ve şehrin yaklaşık 3000 kişilik Türk sakini özellikle Yunanlı insan dışı varlıklarca katledildi.

Avrupa kaynaklarında Navarin katliamı hakkında bilgiler onlarca yıl sonra yayınlanmıştır.


Şehrin Türk sakinleri, açlık yüzünden teslim olmayı önerdi. Yunanlar da bunun üzerine şehrin sakinlerini Mısır'a güvenli bir şekilde götürmeyi önerdi. Teslim olma işlemi bitince, Türkler şehirdeki tüm mallarını, tüm paralarını ve mücevherlerini Yunanlara teslim etti, fakat Yunanlar söz verdikleri güvenli yolculuğu gerçekleştirmeye niyetli değillerdi. Müzakere eden Yunanlardan biri olan Poniropoulos, yıllar sonra General Gordon'a teslim olma belgesinin Türklerdeki kopyasını yok ettiğini ve böylece geride böyle bir anlaşmaya ilişkin bir kanıt kalmadığını söyledi.

19 Ağustos 1821 günü kapılar açılınca, Yunanlı alçaklar hemen içeriye hücum etti ve kaçabilen 160 kişi dışında 3000 kişilik tüm nüfusu öldürdü.

Tarihçi George Finlay, Phrantzes adlı Yunan bir rahibin katliama tanıklık ettiğini söyledi ve onun anlattıklarından yola çıkarak aşağıdaki tanımı yaptı:

Mermiler ve kılıçlarla yaralanmış kadınlar kaçmak umuduyla denize koştu, bu sırada kasten vuruldular. Kollarında bebekleri olan annelerin kıyafetleri çalındı ve tek gizlenme yeri olan denize koştular, suda çömelirken insan olmayan tüfekli askerler tarafından vuruldular. Yunanlar bebekleri annelerinin kollarından aldı ve kayalara vurdu. Üç ve dört yaşlarındaki çocuklar denize atılarak boğuldu. Katliam bittiğinde cesetler ya denize atıldı ya da sahile yığıldı ve bir salgın hastalık tehdidiyle karşı karşıya kalındı.


Olayların başlamasından önce Yunanistan'da 50 000'e yakın Türk yaşamaktaydı. 1821 yazına gelindiğinde onların neredeyse tamamı öldürülmüş veya kaçmak zorunda bırakılmışlardı. 

Yunanistan Türkleri kendilerinden sonra çok az iz bıraktılar. Onlar ansızın ve tamamen 1821 yazında yok oldular. Bu yok oluş tüm dünyanın gözlerinden uzak oldu ve arkalarınca ağlanmadı. 20 binden fazla yaşlı, erkek, kadın, çocuk Türk; kendi komşuları Yunanlar tarafından birkaç hafta içinde öldürüldüler. Bu katliam acımasızca ve tereddütsüz hayata geçirildi.

Şimdide bu cibilliyetsizler bizim olduğumuz her ortamda aptalca haklar iddia ediyorlar. Ege'de Akdeniz'de.. 

Bence yakın zamanda işlerliği ya azalacak ya da form değiştirecek. çünkü korkunç bir kaynak tüketimi ve israf söz konusu. Enerji tüketimi ve elektronik piyasayı resmen alt üst etti. mutlaka başka bir forma girmeli. kaldı ki çok spekülatif ve kaynağın belirsizliği fıkhı açıdan sorun teşkil ediyor. 

Kısaca "HARAM" olduğu kanaati çok yaygın. 

Bir ülkede merkez bankası neden değiştirilir..  ABD'de görev süresi 4 yıl, Avrupa'da 8 yıl olan merkez bankası başkanları olağanüstü bir durum olmadıkça görevden alınmazlar.. hee bizde var diyecekler olağanüstü durum ama yemezler..  

Merkez Bankası başkanlarının usul ve teamüllere aykırı şekilde,  görevden alınmaları Merkez Bankalarının bağımsızlığı adına kötü bir imaj ve işarettir. Çünkü sağlıklı bir Merkez Bankası'nın, hükümetle ortak belirlenmiş olan enflasyon hedefini tutturabilmek için, gerektiğinde hükümetin kısa vadeli hedefinden uzaklaşabilmesi ve sabırlı olabilmesi gerekiyor.

Tam da bu sebepten ötürü ABD Merkez Bankası Fed'in başkanı dört seneliğine göreve geliyor. ABD Başkanı olağanüstü bir durum olmadığı sürece Fed başkanını görevden alamıyor. Avrupa Merkez Bankası'nda ise bu süre sekiz yıl.

Merkez Bankası başkanının kaderinin hükümetin elinde olmaması, fiyat istikrarından sorumlu olan Merkez Bankası'nın işini doğru yapabilmesi için elzem. Çünkü para politikası hızlı sonuç elde edebilen bir politika değil. Bugün atılan adımın sonuç vermesi 6-12 ayı buluyor. Hele de bizim gibi enflasyon sorununu bir türlü çözememiş bir ülkede bu süre daha da uzayabiliyor. Bu noktada sabır göstermek, Merkez Bankası başkanına başladığı işi bitirebilmesi için uzun süreli bir şans verilmesi çok önemli.  Merkez Bankası başkanının bu kadar sık ve çabuk değiştirilmesi, para politikasında bir başıboşluk ve plansızlık işareti. 

Görevden alınan Ağbal, AKP döneminde görev yapan Merkez Bankası başkanları arasında en sağduyulu kararları alabilen, geleneksel politikalardan ayrılmayan, hükümet telkini ile savrulmayan, güçlü bir bürokrat izlenimi yaratmıştı. Nitekim uyguladığı politikalar, finansal bir krizin eşiğine gelen ülkeyi uçurumun kenarından çekmiş ve finansal göstergeler nihayet toparlanma emareleri göstermişti. İşte bu nedenle Ağbal'ın görevden alınmasının herhangi bir Merkez Bankası başkanının görevden alınmasından daha vahim olduğunu düşünüyorum. 

Dünya büyüyen ve artan enerji ihtiyaçlarına binaen son 100 yıldır çok değişken enerji kaynakları kullanmış ve bir çok yeni kaynak ve yöntem geliştirilmiştir.

Nükleer enerji de bunlardan biri.. Ama nükleer enerji aynı zamanda çok ciddi radyoaktif çıktı ve çöp üretiyor ve bu çöpler dünya için ciddi tehlikeler yaratıyor.. 

Nükleer bombaların Japonya'ya, Çernobil'in Ukrayna ve Rusya'ya verdiği zararları da biliyoruz. 

Son olarak Japonya'nın beş eski başbakanı aracılığı ile Fukuşima felaketinin 10. yıl dönümünde bir manifesto yayınlandı: "Nükleere hayır"

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Koronavirüs'e karşı yürütülen yerli aşı çalışmalarında gelinen son durumu anlattı. Erciyes Üniversitesi'nde geliştirilen aşı için, "İnşallah nisan ayının sonunda Faz-3'e başlanması planlanıyor" dedi. 

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ve TÜBİTAK'ın desteklediği 17 yerli aşı çalışması bulunurken, Erciyes Üniversitesi'nin geliştirdiği aşı, yaygın kullanıma en yakın aşı durumunda. 

Detaylar kimoki.net'te

Ülkemizde sayıştay ne zaman ve neden kuruldu?

Osmanlı döneminde Padişah Abdülaziz’in 29 Mayıs 1862 tarihli “İrade-i Seniyye”si ile kurulmuş olan Sayıştay’ın ilk başkanlığına Evkaf Nazırı ünlü devlet adamı Ahmet Vefik Paşa getirilmiştir. İlk kuruluş statüsü bir nizamname olan Sayıştay 1876 Anayasasında yer alarak anayasal bir kuruluş haline gelmiştir.

1920-1923 yılları arasında daha önce Sayıştay’ca yürütülen kimi görevler TBMM üyeleri arasından seçilen bütçe denetimi ile görevli geçici bir komisyon eliyle yürütülmüştür. Cumhuriyetin ilânıyla birlikte 24 Kasım 1923 tarih ve 374 sayılı “Divan-ı Muhasebatın Sureti İntihabına Dair Kanun” çıkarılarak Cumhuriyet döneminde Sayıştay yeniden kurulmuş ve 1924 Anayasasının 100’üncü maddesinde yer alarak anayasal kimliğine yeniden kavuşmuştur.

Sayıştay;

Kamu idarelerinin mali faaliyet, karar ve işlemlerini hesap verme sorumluluğu çerçevesinde denetler ve sonuçlarını Türkiye Büyük Millet Meclisine sunar.

Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin; gelir, gider ve mallarına ilişkin hesap ve işlemlerinin kanunlara ve diğer hukuki düzenlemelere uygun olup olmadığını denetler, sorumluların hesap ve işlemlerinden kamu zararına yol açan hususları kesin hükme bağlar.

Kanunlarla verilen inceleme, denetleme ve hükme bağlama işlerini yapar.


Yukarıda ki bilgiler ışığında Sayıştay bugün görevini layıkıyla yapıyor mu? çok merak ediyorum.. 

Yerel yönetimlerin hemen hepsi (Tunceli hariç) sömürü ve yolsuzluk yuvaları olmuş ama denetleyen ve şeffaf bir yapı maalesef yok.. Bakıyorsun 50bin liralık bir iş yapılacak, o işi tanıdık birine 500bin liraya yaptırıyor ve o paranın da en az yarısını birileri cebine indiriyor.. 

Bir ülkede yolsuzluk yapabilecek kabiliyete sahip kuruluşların hemen hepsi siyasi partilerdir acaba bu partiler gerçek hukuk ve adalet kapsamında eşit ve adil şekilde denetleniyor mu? Bugünün siyasi ortamı malum... sadece muhalif oluşumlar denetleniyor.. 

 Memleketin tüm kaynağını sömüren siyasi partilerin tamamı kapatılmalı.. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye, yaz sonu gibi 100 kilometrelik uzay sınırını aşacak roketi geliştirip ateşleyecek” dedi. 

Bakan Varank söyleşide, “Bu yaz sonunda inşallah 100 kilometre dediğimiz uzay sınırını aşacak roketimizin ateşlemesini özel bir kuruluş olan Delta V şirketimiz yapacak. Türkiye’den muhtemelen Sinop’tan ateşlemesini yapacak ve uzay sınırını aşacak.” dedi. 

Yaızının devamı Kimoki.net'te 

Sadece renk körü olanlar herkesi aynı renk görür.. farklılıklar her zaman çok güzel ve ilgi çekicidir.. yaşadığımız topraklar ve dünya bu farklılıklarla güzel ama neticede insan olduğumuzu hatırlayıp sınırlarımızı ve fıtratımızı bilmeli ona göre yaşamalıyız..

Miraç Gecesi Efendimizin Allah’ın (cc) dâveti üzerine Mescidi Haramdan Kudüs'teki Mescidi Aksa'ya ve oradan da yedi kat semâyı aşıp Allah (cc) ile görüşmesi mucizesidir.

Miraç gecesi yapılacak ibadetler nelerdir? 100 geceye denk Miraç Kandilinde Ne Yapılmalı?

Binlerce Müslüman bu geceki Miraç Kandilini en güzel şekilde ve dolu dolu idrak etmek ve istifade etmek istiyor. 

Bu fırsat gecesinden Müslümanlar en iyi şekilde yararlanmak için Miraç Kandilinde Ne Yapılmalı sorusuna yanıt arıyor. Müslümanlar, Efendimizin “Yüz geceden daha hayırlı bir gecedir” hadisi şerifiyle bildirdiği Miraç gecesi yapılacak ibadetler için araştırmalara başladı. 

Peki, 100 geceye denk Miraç gecesi ne yapılır? Miraç gecesi yapılacak ibadetler nelerdir?


Gecenin bir bölümü Teheccüd namazı kılmak,

Zikir ile meşgul olmak

Tövbe istiğfarda bulunmak

Bol bol dua etmek

Seher vaktinde kuşluk (dûha) namazı

Ve Kuran-ı kerim okumak


Miraç Gecesi tavsiye edilen bir diğer faaliyet ise şöyledir;

“Her kim o gecede 12 rekat kılar, her rekatta bir Fatiha ve Kur’an’dan bir sure okur, iki rekatta oturup teşehhüt okur ve sonlarında selam verirse, sonra 100 kere; ‘Subhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber’ Deyip, 100 kere de istiğfarda bulunur, sonra da Nebi (sav)’e 100 kere salat okursa;  Bir kişi dünyadan yahut ahiretten dilediği herhangi bir hususta kendisi hakkında duada bulunursa, bir desabah oruca niyet ederse, bir masiyet (günah) ile alakalı dua yapmış olmadıkça, gerçekten Allah onun bütün dualarını kabul eder.”

O mantar işi bozdu, mantar olmayaydı iyiydi. 

ama maydanoz tadı dağıtıyor sanırım lezzetli olur. en kısa zamanda deneyelim.. hatta elisa'dan isteyelim yapsın.. ;)

Büyük usta Rasim Öztekin, geçen akşam geçirdiği kalp krizi sonucu dün hayata gözlerini yumdu.

Etliye sütlüye çok karışmayan bir mizaca sahip idi ve zannımca çok kimse tarafından sevilen sayılan bir usta idi kendisi.

Son yıllarda en az 5  6 projesini izledim ve çok keyif aldım..

Allah rahmet eylesin.. 

Bir çok işverenin hiiiiç önemsemediği konular.. fazla mesai veya ödemesi.. her patron (benim ki hariç) çalışanı her daim fazla çalışmasını ve hakkını aramamasını ister.. ayrıca eksiği varsa da telafi çalışmasını da fazla fazla yaptırır.  

Malum Elon Musk geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı'nı ziyaret etmişti. SpaceX'in 12bin'in üzerinde uyduyu yakın dünya yörüngesine yerleştirmeyi planladığı "Starlink" projesi için lobi faaliyetinde bulundu... 

Uydu üzerinden yüksek hızlı internet sağlamayı taahhüt ediyor ve Türkiye'de aylık 99 $ gibi bir ücretlendirme yapılacak. 

Satış ve ön talep almaya başladılar bile..  

Muhsin Yazıcıoğlu kazasına çok benziyor.. bakalım arkasından neler çıkacak

Tam bir kepazelik.. videoyu izlediğimde çok sinirlendim ama entresan olan adam daha ilk lokmayı alır almaz bu acı dedi. onun tadının o kadar çabuk gelmesi mümkün değil gibi geldi bana.. yani o aklı evvel bile isteye olay çıkarmaya gelmiş o mekana

Listeyi inceledim de sanki körfezdeki arap ülkeleri bu listeyi yayınlayanlara para ödemiş gibi

Listede 1. olan şehir BAE den Abu Dabi, 2. güvenli şehir Doha, Dubai de 6. oldu.. 

Listede ilk 10 'a ülkemizde Eskişehir girdi. Ama dünya başkenti istanbul bu listede 263. sırada.. çok ayıp dimi bir istanbul'lu için

Alış verişi bahane edip poşetini eline alanın diyar diyar gezdiği tuhaf bir sokağa çıkma yasağı dönemleri yaşıyoruz. Ülke genelinde market poşeti Norveç pasaportundan daha itibarlı oldu, açamadığı kapı, geçemediği sınır yok, tanımadığı bekçi-polis yok.. ne güzel dünya

Kendisi çok muhnis, tatlı dilli bir dostumuzdur. 

Dünyada nüfusuna göre kripto para kullanımı istatistiğinde dünya 4. olduk. 

Kaynak kimoki.net

Amazonun kurucusu ve dünyanın en zengin ikinci iş adamı olan Jeff Bezos dakikada 152bin saatte ise 9 milyon doların üzerinde kazanç elde ediyor. 

Hakikaten "zenginin malı züğürdün çenesini yorar" yerini bulan bir atasözü oldu bu kamil sayesinde. 

Bu platformların sınırlanası lazım.. öyle önüne geleni satamaması gerek. bu sistem esnafın dayanma gücünü kıran ve yok eden bir anlayış..

Rekabet yasası gereği büyük ve küçük işletmeler pratikte koruna bilecekleri bir düzen geliştirilmeli.

2 3 431