Neler oluyor

Jön neler yazmış

Yazar takip için üye girişi yap. Bu yazarı 2 kişi takip ediyor

Çocukluğum dahil 40 yılım Ümraniye de geçti. Bu süre zarfında Ümraniye çarşı da çetin emeç parkı vardı. çocuğuz çetin emeçin kim olduğunu kimse anlatmadı, ümraniye de anket yapsalar %95 bilmiyordur kim olduğunu. işte bu nedenle Türkiyenin yakın tarihi ile yüzleşmesi gerek. o parkın adını çok defa değiştirdi AKP li belediye, ama halen insanlar çetin emeç parkı diyor. ne yaparsanız yapın bu işim hep yaşayacak. 

Şu sıralar sedat peker isminden çok bahsediyor. şahsen ben ismini bir galatasaraylı olmam hasebiyle duymuştum lakin karanlıkların lordu olduğunu ilk kez duyuyorum. Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanlığında uzun yıllar görev yapmış, 1998 tarihinde emekliye ayrılıncaya kadar bu görevde kalmış başarılı bir isim. fakat Vehbi koç dışında, koç grubuyla pek arası iyi değil diye duymuştum. 

Hazal isimli bir kız öğrenci, uzun zamandır bu vakıfta takılıyor. gel zaman git zaman Çello hocası Samuel Matus ile tanışıyor, aralarında abi kardeş ilişkisi var, hazal o kadar güveniyor ki davet edilen eve gidiyor. zaten ne zaman birisi karşı cinsi evine davet etse mutlaka bir vukuat oluyor :) evde vakıf bunyesinde başkaları da var, samuel içelim eğlenelim sevişelim diyor, hazal olmaz diyor, neyse hazal evden cıkıyor. vakıf yönetimi hazalın ifadelerini ciddiye almıyor, hazal en sonunda isyan ediyor. lakin bunlar sadece iddia olarak kalıyor. samuel işine devam ediyor. 

izlediğim en iyi belgesel seaspiracy idi, çok etkileyici, netflix de. 

Ümraniye hacibekirkünç de 2 porsiyon baklava 2 künefe 3 çay için 140 TL ödedik. Bir daha asla gitmeyeceğim. Boykot ediyorum

Tella, web tarayıcınız üzerinde hemen video kaydedip paylaşmanızı sağlayan bir video kayıt ve düzenleme aracı.

Bu araç ile birden fazla kaydı tek videoda birleştirebilir, videolarınıza arkaplan, çerçeve vb. görsel efektler ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız video bir link ile paylaşabileceğiniz gibi bilgisayarınıza da indirebilirsiniz.

 Tella, 50 hikâye paylaşımı için ücretsiz, sonrasında ise aylık 19$ ödemek gerekiyor.

                            

Hera, çevrimiçi toplantı deneyiminizi düzene sokma iddiasındaki bir başka SaaS girişimi.

Toplantılarınızı tek bir ekranda toplayan Hera, not almayı kolaylaştırıyor, ekip içi iletişim kurmayı sağlıyor ve iş akışlarını otomatize edebiliyor.

Notion, Google Docs ve Asana gibi araçlarla entegre çalışan Hera, ücretsiz kullanılabiliyor. Ücretli üyelikte ise her şeyi sınırsız şekilde yapmanızı sağlıyor. %50 indirim kodu: HeraPH

                            

Ayran, farklı platformlar veya ürünler arasındaki entegrasyonu hizmet olarak sunan bir girişim. (iPaaS = integration Platform as a Service)

API bağlantıları, kendi sunucunuzdaki veya buluttaki yazılım entegrasyonlarını Ayran ile yapmanız mümkün.

Entegrasyonu yapılan ürünler arasında AWS’den eBay’e, Asana’dan Salesforce’a kadar uzayan bir liste var ama farklı bir entegrasyon desteği de talep edebilirsiniz.

                            

Tohum A.Ş trüf (mantar) aşılı meşe tohumu ve aşılı kırmızı ceviz tohumu satan tarım odaklı bir girişim.

Prof. Dr. Fahri Güler ve Prof. Dr. Veysel Tıracı tarafından kurulan Tohum A.Ş., satış bedeli yüksek tarımsal ürünlere odaklanıyor ve tohumları en az 5 adetlik paketler halinde satışa sunuyor.

Şu anda beşli tohum paketleri %50 indirimle 39 TL + kargo ücretiyle satın alınabiliyor.

                            

Yeniben, estetik tedavi/operasyon alanına odaklanan sağlık odaklı bir pazar yeri girişimi.

2250’den fazla doktorun bulunduğu platformda hem doktor randevusu alabilir, hem de tedaviler hakkında bilgi alabilirsiniz.  Ayrıca sitede yanıtlanmış 1600’den fazla soru bulunuyor ve tedavilerin ortalama fiyatlarına da yer veriliyor.

Ahmet Fırat tarafından kurulan Yeniben, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor.

                            

Funnelll, dijital reklam kampanyalarınızı kendi başınıza ve profesyonel şekilde sürdürmenizi sağlayan bir ürün.

Facebook Analytics, Google Tag Manager ve CustomerLabs CDP alternatifi olarak pazarlama kampanyalarınızı tek noktadan verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Pazarlama huninizi görselleştirip hangi aşamada sıkıştığınızı görebilirsiniz. AppSumo fırsatıyla ömür boyu üyelik 49$.

                            

Artado Search, reklamsız ve güvenli bilgiye ulaştırmayı amaç edinen bir arama motoru. Açık kaynak kodlu. Hem kendi sonuçlarını hem de arama motorlarının sonuçlarını derliyor.

Yakında kendi tarama botu ArtadoBot ile kendi verisini toplamayı hedefleyen Artado ekibi, Artado Photon isimli bir tarayıcı üzerinde de çalışıyor. 2018 yılında Arda Tahtacı tarafından kurulan Artado Software, Kreosus üzerinden de maddi destek topluyor.

                            

                                

Inlytics, LinkedIn profilleri için bir ölçümleme aracı. LinkedIn‘de paylaşılan içeriklerin performansını gözler önüne sererek daha etkili olmanızın önünü açıyor.

Paylaşılan içeriklerin aldığı reaksiyonları, beğenenlerin hangi şirketlerde çalıştıklarını ve daha birçok bilgiyi tek adres üzerinde gösteriyor. İçerik zamanlama özelliği de sunuluyor.

Girişimi ücretsiz kullanabilirsiniz. Ek özellikler için aylık abonelik ücreti 7$’dan başlıyor.

                            

Noor, ekiplerin kolayca sesli iletişimini mümkün kılan bir MacOS uygulaması.

Video sohbeti mümkün kılsa da sesli iletişime odaklanan Noor, uzaktan çalışan ekiplerin hızlı iletişim ile verimliliğini artırmasını hedefliyor. Tek tıkla ekip arkadaşlarınızla konuşmaya başlayabilir ve oda oluşturabilirsiniz.

3 kişilik ekipler için ücretsiz olan Noor, daha fazlası için kullanıcı başına aylık 12 dolar ücret istiyor.

                            

                                

Yabbu, toplantı verimliliğini artırmayı sağlayan toplantı araçlarından bir başkası. Sunduğu özelliklerle daha az, daha kısa ve daha derli toplu toplantılar yapmanızı sağlıyor.

Uzaktan çalışan ekiplere %30-50 zaman kazandıran Yabbu, iletişimi toplantı öncesinde başlatıyor ve bilgiler üzerinde fikir alışverişi yapıp hızla karar aşamasına geçmenizi mümkün kılıyor.

Yabbu’yu AppSumo‘da 49 dolarlık ömür boyu erişim fırsatıyla satın alabilirsiniz.

                            

                                

Hafif Yük Taksi minivan, panelvan ve motosikletler ile yük taşıması yapan bir taşımacılık girişimi.

Moto-kuryeler ile kurye taşımacılığı yapan girişim diğer araçlarıyla küçük veya büyük hafif yük taşımacılığı hizmeti veriyor. Kamyonetler taksi gibi kullanılabiliyor.

Site üzerinden hemen taşıma ücret bilgisi görebilir, nakliye aracınızı canlı olarak takip edebilirsiniz. Eğer taşımacı olmak istiyorsanız başvurusu yapabilirsiniz.

                            

                                

Filkers, e-ticaret sitenizdeki ürünler için hızlıca ve kolayca tanıtım videoları hazırlamanızı sağlayan bir araç.

WooCommerce, Shopify ve PrestaShop eklentileriyle kolayca animasyon videolar hazırlayabiliyorsunuz. Ayrıca Canva entegrasyonuyla tasarım kaynaklarınıza kolayca ulaşabilmeniz mümkün.

HUNT50 kodu ile ilk ödemenizde %50 indirimden faydalanabilirsiniz.

                            

                                

Dialogue, e-ticarette müşterilerinizin tekrarlayan davranışlarını okuyan ve buna göre kişiselleştirme önerileri sunan bir araç.

Kodlamayla uğraşmadan kullanabileceğiniz Dialogue, potansiyel müşterileri doğru ürün önerileri ve otomatik içeriklerle karşılıyor. Böylece yapay öğrenme yoluyla yaptığı keşifleri kârlılığa dönüştürüyor.

Websitesinde ücret bilgisi paylaşılmıyor ama ürün demosunu için e-posta adresinizi bırakarak bilgi alabilirsiniz.

                            

                                

Readimo, güzel sözleri 9 farklı dilde bir araya getiren bir içerik sitesi. Alıntılanan sözleri websitesi üzerinde okuyabilir, sosyal ağlarda paylaşabilir veya yorumlayıp beğenebilirsiniz.

Ünlülerin yanısıra ünlü olmayanların da sözlerine yer veren Readmio, bir kitap dostunun sevdiği sözleri paylaşmak için açmış olduğu bir girişim.

Site üzerindeki sözler siz de etiket ekleyebilir veya etikete göre arama yapabilirsiniz.

                            

                                Hippo Video, daha fazla dönüş alabilmek için e-postalara kişiselleştirilmiş videolar eklemeyi sağlayan bir araç.

60 saniyede kişiye özel video hazırlamanızı sağlayan Hippo Video’yu tanışma e-postalarından satış e-postalarına, ekip içi iletişimden müşteri desteğine kadar farklı amaçlarla kullanabilirsiniz.

Normalde kullanıcı başına aylık 9-40$ ücretle kullanabileceğiniz Hippo Video, AppSumo’da ömürlük sadece 59$.

                            

Ses odaklı sosyal ağ.

                                

Arventek, otonom insansız hava araçlarıyla coğrafi görsel verileri yakalayıp, yapay zekâ ile veriyi iş zekasına çeviren bir teknoloji girişimi.

Farklı endüstrilerin iş süreçlerini otomatikleştiren Arventek, uzun sürelerde ve maliyetli şekilde yapılacak işleri kısa sürede, az kişiyle ve uygun maliyetle yapmayı mümkün kılıyor.

2020 yılında İstanbul’da kurulan girişim, inşaat veri yönetim platformuyla öne çıkıyor.

                            

                                

Krisp, gürültü azaltma konusunda uzmanlaşan bir teknoloji girişimi. Zoom gibi 800+ uygulamayla kullanılabiliyor.

Video veya ses iletişiminde arkaplan ve yansıma (eko) seslerini filtreleyen Krisp, sadece konuşmacının sesini seçerek karşı tarafa temiz şekilde iletiyor.

MacOS ve Windows uygulamalarıyla ücretsiz kullanabilirsiniz ama Krisp’e iş e-postanızla kayıt olursanız Personal Pro paketi 2 ay ücretsiz. Krisp, geçmişte AppSumo’ya da çıkmıştı.

                            

                                

Zero to Sold, yatırımsız girişim kurma, büyütme ve satma süreçlerinin tamamını örneklerle anlatan bir girişimcilik kitabı.

Arvid Kahl tarafından yazılan kitap, FeedBackPanda’yı büyütüp satmayı başaran Alman girişimcinin tecrübelerini ilk ağızdan paylaşıyor. Farklı formatlarda satın alabileceğiniz kitabın e-book formatı 48 saat için Kindle mağazasında sadece 0.99$.

Kahl’ın Embedded Entrepreneur adlı ikinci kitabı kısa süre önce yayımlandı.

                            

Haziran 2021’de Cansu Gökbalkan, Çağla Nur Ünal ve Pelda Çoko Şehir tarafından kurulan Çocuk Gelişimi ve Ebeveyn Platformu 

2 3 413