Neler oluyor

Tatava'da Bugün

Ramazan ayının gelişiyle iftar sofraların vazgeçilmezi hurmalar bolca tüketilmeye başlandı. 

Lezzetli tadı bir yandan sağlığa faydası bir yandan derken çekirdeğini es geçmedik! 

Sofralardan eksik edilmeyen hurmanın çekirdeğinden kahve olabildiğini biliyor muydunuz? Hurma çekirdeğinin sayısız faydasıyla sağlıklı bir kahve içmenin tadına doyamayacaksınız. Bugün sizlere hurma çekirdeğinin faydaları ve ev yapımı hurma kahvesi tarifinden bahsedeceğiz. 


Hurma çekirdeğinin öğütülmesi ile elde edilen kahvenin faydaları saymakla bitmiyor, hurma çekirdeğinin başlıca faydaları şu şekilde:

Hurma çekirdeği böbrek ve karaciğerin toksinlerden korur.

Kan şekerini dengeler ve diyabeti ve ilgili komplikasyonlarını tedavi etmede etkilidir.

Hazımsızlığı önler, karın şişliğini, bağırsak gazlarına ve toksinlere karşı etkilidir.

Bağışıklığı güçlendirip, enfeksiyonlara karşı savaşır.

Antioksidan sayesinde hurma çekirdeği cildi de onarır.

Saç dökülmesini de engelleyen hurma çekirdeği saç sağlığını da korumaktadır.

Alternatif tıpta böbrek taşının düşmesi için hurma çekirdeği tüketimi önerilir.

Safra taşı tedavisinde de hurma çekirdeği kullanılmaktadır.


Hurma Kahvesi Tarifi İçin Malzemeler

  • Hurma çekirdekleri
  • Sıcak su

Hazırlanışı:

İstediğiniz kadar hurma çekirdeklerini alıp kaynar suda 20 dakika kaynatın. Buradaki amaç, hurma çekirdeğini üzerindeki zarların soyulmasını sağlamak. Ardından kaynayan hurmaları alıp suyunu tazeleyip yeniden kaynar suyun içinde atıp 15 dakika daha kaynatın. Zarlar su yüzüne çıkacak, çıkmayanları ise ellerinizle kolayla çıkarabilirsiniz. Zarlarını ayırdıktan sonra direkt hurmanın katmanını yumuşatmak için bir kez daha sıcak suyun içeresinde kaynatmadan 20 dakika bekletin. Ardından hurmaları süzün ve bir bez yardımı ile kurulayın ve yağlı kağıdın üzerine yerleştirin. 200 derce de ayarlanmış fırına koyun. Ara ara çekirdekleri bir kaşık yardımı ile karıştırın, iyice kavrulduktan sonra fırından çıkarabilirsiniz. Mutfak robotunda iyice parçalanana kadar hurma çekirdeklerini çekin. Kahve tozu kıvamına geldiğinde işleminiz tamamlanmıştır. Türk Kahvesi usulünde kahvenizi hazırlayabilirsiniz şimdiden afiyet olsun.

Zorbanın el kitabı ve gezegenimiz izlenmesi tavsiye olunur. 

izlediğim en iyi belgesel seaspiracy idi, çok etkileyici, netflix de. 

Her alanda her yerde olduğu gibi eşitsizlik eğitim alanında da yıllardır var olan bir sorun. Ülke ekonomisinde son yaşananlar artık eski dönemlerde olduğu gibi babadan oğula döneminin başlangıcı gibi. Yüksek gelir grubuna sahip bir ailenin üyesiyseniz özel okullarda özel ders desteği ile özel üniversitede babadan kalma doktorluk, avukatlık, diş hekimliği, mühendislik mesleğini devam ettirebilirsiniz. Ne hoş değil mi? Hele bu durumları bir de çok nadir gariban çocuklarının başarı hikayeleri ile harmanladığınız zaman ne de güzel eşitlik ne de güzel fırsat eşitliği hissi yartmış oluyorsunuz. Ne ala değil mi ?

Yağ Yakmanıza Yardımcı Ara Öğün Kereviz Sapı Detoksu Tarifi İçin Malzemeler

  • 4-5 dal kereviz (yeşil kısmı)
  • 5-6 dal saplı maydanoz
  • 5 -6 dal dereotu
  • 1 su bardağı kefir (ayran ev yapımı,veya 1 şişe maden suyu)

Tarih öğrencisiyim ama Osmanlıcadan durmadan kalıyorum. Muhtemelen özel ders almam gerekecek. 

Evet yaa aldıktan sonra okumadığım çok kitap var. 

Bu ara sınavlarım var, bir de iş yoğunluğum arttı ama umarım yakın zamanda kitaplarıma dönerim. 

Evde incir de var, bi deneyelim bakalım. Şimdilik lezzetli olacağını düşünüyorum.  

Masal gibi bir aşkmış sevdası 

İyi Gün geçene kadar yâr varmış

Aşk imiş mecnuna Leylası 

Duydum bu garibin derdi varmış


Gül teninde kokusu yarin

Bitti takatim, kalmadı halim.

Ne olur bilinmez benim ahvalim.

Dediler bu garibin derdi varmış.


Bindi sırtımıza hayat çilesi.

Var benim ömrümün çok acelesi 

Nasip olmaz niye, kader böylesi.

Duydum, bu garibin derdi varmış.


Uzaklardan Esen zemheri ayazı

Bu nasıl sevda, yutkundurur boğazı.

Ben dertli dertli çalayım sazı.

Dediler o garibin derdi varmış.


Elleri kirlenmiş, sararmış yüzü

Kalmış yollarda iki gözü

Benden olsun cihana, delikanlı sözü.

Duydum garibin derdi varmış.


Boynunu bükmüş, haller garibin.

yakasını tutmuş, kimler garibin 

ne bilsin halini, eller garibin 

duydum garibin derdi varmış.


Muhammedim öleyim yoluna 

can Ahmedim gelebilsem yanına.

kapılmış dünyanın rüzgarına

duydum garibin derdi varmış.Psikologlarından biri kabul edilmektedir. Anksiyete ve duygudurum bozukluklarına ilişkin bilişsel tedaviler önermiştir. Ruhsal bozukluklara hatalı düşünmelerin sebep olduğunu vurgulamıştır.

Belhi, 849 yılında Afganistan’ın Belh şehrinde doğmuştu. İçedönük bir yapısı vardı. Hekimliğinin yanında coğrafya ve ilahiyat ile ilgilenmişti. Güzel söz söylemede de ustaydı. Öyle ki kaynaklar Belhi konuşurken ‘bir mücevher yağmuru’ gibi konuştuğunu anlatmak istediği konuyu oldukça öz bir şekilde anlatabildiğini kaydetmiştir.

İçedönük yapısı başta kendisi olmak üzere insanların düşünce süreçlerini daha iyi analiz etmesini sağlamıştır. Güzel söz söyleyebiliyor olması onun iyi bir psikolog olmasına katkı sağlamış gibi görünüyor.

En önemli eseri Mesâlihu'l-ebdân ve'l-enfüs yani Beden ve Ruh Sağlığını Koruma’dır. Bu eserde psiko-somatik hastalıklarla ilgili paragraf ise dikkat çekicidir. Öncelikle psiko-somatik hastalıklardan bahsedelim. Bu tip hastalarda psikolojik sorunlar fiziksel bir biçim almışlardır. Hasta, bedeninde ağrı hissetmesine rağmen -örneğin kolunda ya da karnında- yapılan tüm incelemeler sonucunda herhangi bir bedensel bozukluğu olmadığı görülmektedir. Böylece durumun örneğin kaygıya bağlı bir psikolojik sorun olabileceği ihtimali akla gelir. ‘Soma’ beden demektir. Bu tip hastalar, psikolojik sorunlarını ‘somatize’ ederler yani ‘bedenleştirirler’.

Şimdi de Belhi’nin dediklerine bakalım:

‘İnsanın hayatının devamı ruhu ve bedeniyledir. İnsani fiillerin meydana gelmesi için bu ikisi bir arada olmadan insanın bekası düşünülemez. Dolayısıyla ruh ve beden meydana gelen musibetler ve maruz kaldıkları acılarda ortaktırlar. Nasıl ki, beden hastalanıp acı ve elem duyduğunda bu, anlamak, bilmek ve onun dışındaki ruhi güçlerin işlerini olması gerektiği gibi yapmasını ve bu acılarla insanın ruha eziyet veren ve endişelendiren şeyleri yok edecek işleri yapmaya kendisini vermesini engelliyorsa, ruhtaki bu durum da insanın bedeni lezzetlerden zevk almasını ve bunların olması gerektiği gibi yapmasını engeller...

Ve müjde doğal gaza bir günde %40-45 zam geldi. Sanayi ve üretime yansımış, hane fiyatlarına yansımamış ama üreticinin maliyeti artarsa zaten ürünlere de doğrudan zam gelir. 

antalya seo hizmeti için iletişime geçin

Antalya SEO: Google arama motorlarında sitenizi üst sıralara çıkartarak müşterileriniz ile buluşturuyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu

“SEO” sitenizin arama motorlarında ilk sayfada yer almasını sağlayan çalışma metodudur. Arama motoru optimizasyonu web sayfanıza pozitif katkılar sağlar.

24 saatlik nöbetten çıkıyoruz, Biraz dinlenelim diyorsun ; ama saçma sapan reklam aramaları yüzünden psikolojin bozuluyor... Ticaret Bakanlığı bakıyor bu konuya, Ruhsar Pekcan zamanında kaç kere yazı yazdım ancak sonuç hep hüsran, gördüğüm en vasat bakandı.

 o toplu mesajları gönderen mesaj sonundaki B... kodlu şirketlere aldıkları paranın 100 katı ceza yazarsan, bir daha izinsiz mesaj gönderebiliyorlar mı bakalım. Aynı şirketten değişik konularda gelen belki 100 mesaj şikayet ettim ama, 1 2 tanesine cezai işlem uygulandı.

Sair zamanlarda ve milli bayramlarda kutlama mesajı yazmayıp kandillerde ve dini bayramlarda mesaj gönderen Belediye Başkanları ve milletvekillerinden de bıktık, usandık. 

Defalarca arama sonrasinda, size yetki vermedim neden ariyorsunuz diyorum, Sistemden Silin numarami diyorum, kadin yilisik yilisik, “Numaranizi Degistirin Efendim” diyor:))

Ben truecaller  diye bir program kullanıyorum. Harika bir program. Çoğu numarayı otomatik olarak engelliyor. Çoğu şirketinde ismi çıkıyor. Apk olarak indirilip kurulabiliyor. Devletimiz güvenliğimizi düşündüğü için play store dan kaldırmıştı bu tür uygulamaları !! 

Bütün firmalar KVK kanunu delmek için, bütün sözleşme ve dijital sözleşmelerde "bilgilerinizin işlenmesi ve diğer kurum ve firmalarımızla paylaşılması" diye bir ön şart dayatıyorlar. Bu sözleşme ve ikonları kabul ettiğimizde, otomatikman bütün bilgilerimizi alıp satıyorlar!

Vallahi ben de bıktım, araç kullanırken, toplantıda veya herhangi bir yerde her gün en az 1 defa aranıyorum. Cimer’e şikayet açtım sonuç yok. Digitürk veya TT en çok arayanlar. Bir de su arıtma. Manyak bunlar, Telekom veya digitürk almak istesem de almam çünkü iğrendim artık.

Ortada kanuna ve kurala uygun devlet yönetimi ve yeterli kadrosu yok ki! Bir gecede KHK çıkaran bir zihniyet var. Onunda yüksek ödemeler yaptığı o kadar danışmanla ve 2-3-4-5 maaş verdiği liyakatsız ve eğtimsiz bürokratı ile yaptığı/yapabildiği ortada!

Samsunglarda smart call uygulaması yüklü geliyor. Bir çoğu bloklu. Yeni numara gelirse de siz blokluyorsunuz. Bloklanan nolar diğer kullanıcılar ile paylaşılıyor. Community işi anlayacağınız.

Kesinlikle haklısınız.. Artık kim arıyor diye açmadan hepsini engelliyorum. Önemli-onemsiz hepsini gözden çıkarmak zorunda kaldım. Tabi bitmiyor ama en azından azaldı. Ayrıca, sms olayı da devam ediyor. Kime ait olduğu belirlenmeyen Kişisel numaralardan SMS de geliyor.

iphone için http://sync.me diye bir uygulama var buradaki istenmeyen arama dedektörü sürekli güncelleniyor gelen spam raporlarına göre şuan bütün spam numaraları bende engelli (0850’li 0212’li vs.)  

Ben engellemekten bıktım, onlar numarayı değiştirip aramaktan bıkmadı. Engellediğim numara sayısı 50 taneyi geçti.

2 3 4171