adiloldunya neler yazmış

Yazar takip için üye girişi yap. Bu yazarı 2 kişi takip ediyor

Evde incir de var, bi deneyelim bakalım. Şimdilik lezzetli olacağını düşünüyorum.  

Bu ülkeye ve insanına ihanet etmek için siyaset yapmaya gerek yok. Bu memlekette bir şekilde devletin gömleğini üzerine giyen veya devletle ilişkisi olan her kişi ve kurum bu memleket insanına ihanet etmekte ve sömürmekte yarışıyor. 

Türk Telekom diye bir kurum var ve bu kurumdan internet hizmeti alıyorum. şuana kadar kullandığım tarifenin taahhüdü 5-6 ay kadar önce süresi dolmuş ama eski uygulama devam etmiş ve aylık olarak aynı ücreti ödemeye devam etmiştim. 

Bir nakil, yani taşınma durumu söz konusu olduğundan kurumu aradım ve taşındığımız için nakil talebinde bulundum. Ama çağrı merkezindeki arkadaş tanımlı bir paketimiz olmadığını ve nakili yapamayacağını söyledi. ve bana daha yüksek ücretli bir tarife tanımlamak istedi ben daha uygun ve ekonomik bir paket talebinde bulundum ama daha uygun bir öneri yapamayacağını mutlaka daha yüksek ücretli bir plan seçmem gerektiğini veya bir şubeye giderek oradan bilgi almamı onların daha farklı kampanyalarının olabileceğini iletti. 

Tüm dünyanın yaşadığı ağır salgın ve pandemi koşullarında zaten ekonomik olarak çok büyük zorluklar yaşayan bir toplumun mensubu olarak devletin vatandaşlarını değişik alanlarda desteklemesi gerekirken bu şekilde insafsızca ve vicdansızca ve dahi ahlaksızca resmen her kuruşa göz koyarak sömürmeye çalışması bana çok ağır geldi. Eğer benim devletim bile bana bunu yapıyorsa, düşman adlettiğimiz ülkeler bize ne yapsa az. yazıklar olsun haram zıkkım olsun emeklerimize göz koyan bu anlayışa. 

Türkiye’de aşılama sürecinden, aşı seçim hakkı süreci devreye girdi.

Bugüne kadar uygulanan Sinovac aşısından sonra BioNTech aşısı da uygulanmaya başlandı. Obez kişiler, böbrek rahatsızlığı olan hastalar, şeker hastaları BioNTech, alerjisi olanlar Coronavac (Sinovac) aşısını tercih edebilir. BioNTech aşısı immün sistem üzerinde uyarısı daha güçlü, daha kısa sürede yüksek antikor cevabı oluşturuyor.İnaktif olan Coronavac aşısı ise bağışıklık sistemi üzerinde daha zayıf uyarı yapıyor. O nedenle de ikinci dozdan 15 gün sonra etkili bağışıklık gelişiyor. Alerjik bünyesi olanlar alerjik bünyelerde daha az yan etki yapan Sinovac aşısını yaptırabilir. 

Çünkü, çalışmalarda sadece BioNTech değil diğer mRNA aşılarının daha çok reaksiyon yaptığı gözlendi. Ayrıca BioNTech, inaktif aşılara göre daha güçlü bağışıklık yanıtı yapıyor, immün sistem üzerine uyarıcı etkisi daha fazla olduğu için. Dolayısıyla, bağışıklık yanıtı zayıf olabilecek bünyeye sahip olanlar, BioNTech aşısını tercih edebilir. Etkinlik verileri BioNTech'de biraz daha güvenilir. Kullanım durumuna bakıldığında ise şuan BioNTech dünyada en çok kullanılan aşıdır. Her iki aşı da ağır hastalığı ve ölümleri engelliyor. Biontech aşısının koruyuculuk oranı Sinovac aşısına göre %10 daha fazla Ama hangi aşıyı bulursanız yaptırın derim.

Sağlıkçı bir arkadaşımın paylaşımını sizinle de paylaşmak istedim.. Değerlendirme size kalmış

Türkiye'nin yapmayı planladığı nükleer tesisin zemininde de sorunlar yani çatlaklar tespit edilmiş ama süreç devam ettiriliyor.. bu nükleer projeler hem ülke düşmanları için bir hedef olacak ve  Allah korusun Türkiye'yi de hedef haline getirecek.. 

Nükleer artık demode bir enerji yöntemi.. başka trend ve çevreci yöntemler var, bunları değerlendirmek gerek..

İşte coronadan da beklenen aksiyon bu, Dünyayı yönettiği söylenen eller bu gibi devasız bir salgın ile insanlığın sayısını azaltmayı ve dünyadaki sınırlı kaynakları kendileri için toplamayı istiyorlar.. 

Mısır ile Yunanistan 18. parselin sınırları konusunda Türkiye'nin belirlediği sınırlar esasında anlaştılar.. 

GKRY'de bir gazeteci Türkiye ile anlaşılmazsa Rum yönetimi çıkaracağı petrol ve doğal gazı satamaz dedi. 

Herkese hayırlı kandiller.. Allah tüm İslam alemine güç kuvvet versin ve İslam devletlerinin başında bulunan riyakarları da kahretsin..

Kendi istikbalini devletinin ve Müslümanların çıkarlarının önüne koyanları Rabbim onları o makamlardan azat etsin ve aldıkları ah'ları burunlarından getirsin.. 

İngiltere, Almanya, Fransa ve şahsım...

Ne kadar da haklı bu alii kişilik.. 

Ben her zaman söylüyorum.. batı sadece yakaladığı standartlar konusunda iyi ve örnek alına bilir.. ama hiç bir zaman uygar değil tam tersi orman kanununda olduğu gibi güçlünün zayıfı yok ettiği bir anlayış ile yaşıyorlar ve politik açıdan bakıldığında da tam bir iki yüzlülük içindeler. 

Dijital dünyanın ve sosyal medyanın günümüz dünyasında ki devlet ve hükümetler nezdinde ne kadar hayati olduğunu görüyoruz.. Artık hükümetler politikalarını sosyal medyaya göre de belirlemeye başladı. ve o mecraları yüzlerce kişiden oluşan ekiplerle yönetmeye ve algı dünyaları oluşturmaya başladılar.. 

Sanıldığı kadar masum bir mecra değil ve çok iyi suistimal edildiğini görüyoruz. 

Enflasyon demişken gelir düzeyine göre de enflasyonun hissedilmesi farklılaşabiliyor.

Örneğin aylık geliri 10bin tl nin üzerinde olan birinin yıllık enflasyonu %20 olsa aynı enflasyon değişkenlerine göre asgari ücretli o enflasyonu en az %30-35 arası hisseder. belki daha fazlası. 

Bu kazanın da ardında mutlaka birilerine veya bir yerlere mesaj vardır.. 

Aynı tip helikopterle yaşanan 4. kaza deniyor, bu helikopter mutlaka bakımı daha titiz yapılmıyor mudur? bence bir sabotaj söz konusu olabilir.

Eşref Bitlis paşayı da bu şekilde harcamışlardı. 

Bu tür mesajların temelde iki amacı vardır, ilki hükümete ve stratejik kurumlara verilen ve ulusal politikalarınızda "akıllı olun" mesajı gibi olasılıklar, diğeri ise doğrudan topluma ve siz rahat yüzü görmeyeceksiniz terörle ilelebet yaşayacaksınız boşuna çırpınmayın mesajı.. 

Tabi sadece bir kaza da olabilir. Allah ölenlere ve şehitlerimize rahmet eylesin. 

Bende haram olduğunu düşünüyorum ancak Şafi mezhebinde neden haram edilmemiş ve helal kabul edilmiş anlamıyorum.. ki bazı hususlarda ne kadar katı olduğunu bildiğim bir mezhep. bence bu işte bir terslik var.. iyi incelemek gerekir.. 

Hayatımda lise döneminde bir kaç kez tüketmişliğim var Allah affetsin çok şükür 20 yıldır tüketmiyorum..

Açık söylemek gerekirse aşı olmakla ilgilenmiyorum, hiçte niyetim yok.. kaldı ki hangi aşıyı olduğu açıklandımı? açıklansa ne kadar güvenilir?

Yaklaşık bir yıldan fazla bir süre geçti.. Vakaların her zaman en yoğun olduğu İstanbul'da yaşıyorum ve işe toplu taşıma ile gidip geliyorum.. her gün ne kadar dikkat etsekte onlarca insan ile temas kurmuş oluyorum ama şu güne kadar ham dolsun bir sıkıntı yaşamadım.. belkide doğal olarak bedenim bu virüsle baş edebilecek düzeyde.. Şimdi ne diye içeriğini bilmediğimiz belki de çoook başka amaşlarla hazırlanmış bir aşıyı hiç ihtiyacım yokken neden vücuduma enjekte ettirim..  

Böyle saçma bir adam hayatım da bir bu memlekette gördüm

Sorsan fukara babası. yok şöyle adam yok böyle adam.. Hakaret etmeden ancak bu kadar söylenir ama tipi garip ağzı garip bir vatandaş kendisi. 

Restoranına gidip resim çekilenler de onun kara kaşına kara gözüne değil popüleritisinden yararlanmak için gidiyorlar.. kullanılmak böyle bişey demek ki memleketin turizmden sorumlu devlet görevliler kendisine bir görev vermişler artık bizim çorbanında tuzu oldu bu kamil

Sanırım özel bir şahsiyet

Tanımak isterdim.

Bence TIME'ın bir sonraki kapağında Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun olması gerekir.. adam tüm hukuk madurlarının, yeryüzünün lanetlileri olarak görülen garibanların ve ezilmişlerin ve dahi tüm zülme uğrayanların ( uygur türkleri dahil) hep yanında olmuştur.. Kendisi kanımca NOBEL'e de aday gösterilmeli.. 

Beşiktaşımız yılın son maçında Sivassporu sahasında 3-0 gibi bir skorla mağlup etti.. Keşke attığımız ilk golü vermeselerdi de Sivaslı oyuncu da itirazdan kırmızı kart görmeseydi.. Sergen hocanın dediği gibi bir maç bir taca bağlanamaz ama o taç'tan bir gol atıldı ve sonrasında bir oyuncu atıldıysa o taç maçın kaderi açısından çok önemli bir hal alır.. 

Futbol deyip geçmeyin yüzlerce oyuncunun alın teri söz konusu, tamam milyonlarca lr'ya oyun oynuyorlar ama çok ciddi bir ekonomik değer içerdiğini de unutmayalım.. kısacası #futboldadaadalet diyoruz...!

Bir noktada patlayacak gibi geliyor ama nerede.. yada bu sistemler genişleyecek ve bankalar bitecek.. 

Büyük bir halk ozanı idi.. sanatı ve yorumu harika idi.. Ancak babası ile sorunlar yaşayan bir evlat idi. Rab hiçbir cefa ve cezayı boşuna kader etmez.. vardır bu genç yaşta ebediyete göçmesinin bir hikmeti.. Allah rahmet eylesin..

Bir süredir kanser tedavisi gören ünlü halk ozanımız vefat etti. 

1984 senesinde Almanya Krefeld şehrinde dünyaya gelen Engin Nurşani'nin asıl adı Engin Ayhan'dır.. Babası Türk Annesi Almandır. 2003 yılında çıkardığı ilk Albümü ‘Adına bir çizik çektim’ ile profesyonel müzik yaşantısına başlayan Özgün Türk Halk Müziği sanatçısı Engin Nurşani aslen Gaziantep’lidir. 

Bir derdim var 

Bin dermana değişmem.

Fransa'da Lille'i sırtlamaya devam eden Burak Yılmaz ve Yusuf Yazıcı, Fransada haftalardır gündemde kalmayı başardılar.. Oyuncılarımız performanslarıyla Fransa'ya damgasını vururken sürpriz gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Lille, haftanın kritik maçında Monaco'yu 2-1 mağlup ederken Yusuf Yazıcı, 62. dakikada oyuna girmesinin 3 dakika sonrasında topu ağlarla buluşturdu. Yusuf Yazıcı'nın 65. dakikada attığı golün asistini ise Burak Yılmaz yaptı.

Lille, Monaco'yu 2-1 mağlup ederken haftayı lider PSG'nin 2 puan gerisinde 2. sırada bitirdi. 

Lille kulübü resmi Twitter hesabından Burak ve Yusuf'un fotoğrafını paylaşırken ''Kral, Prens'e asist yapınca...'' notunu düştü. Maçın ardından Fransa, bir kez daha Burak Yılmaz ve Yusuf Yazıcı'yı konuştu...

Fransa basını bu sezon toplamda 10. golünü atan Yusuf Yazıcı için ''Yusuf, süper yedek modunu açtı, oyuna girer girmez golünü attı. Türk ikilisi harika zaman geçirdi. Monaco'ya dönüş şansı vermediler.'' sözleriyle kendilerinden övgü ile bahsetti.

Tabi 20 milyona yaklaşan bir nüfusun trafik sorunu elbet olacak ve bu sorun maalesef bugünün sorunu değil. önceki yönetimlerden kalan ve bitirilmemesi için elinden geleni yapan bir analayış ile baş etmekte Ekrem başkan için çok iyi bir sabır imtihanı.. 

Ayrıca zaten nüfus büyüklüğü bilinen bir şehre milyondan fazla göçmeni getirip yerleştiren anlayışa da bakmak gerek.. 

Bu şehrin belediye başkanlığını yapmış ve bu şehrin tüm dertlerini bilen kişi şuan bu devleti yönetiyor.. ona sormak gerek; "Ağa neden ihanet ettiniz" diye.. 

Şüphesiz Ekrem İmamoğlunun da yetersiz olduğu konular var ama önceki 16 yıllık belediye iktidarının hiç kabahati yokmu.. 

Millet ve devlet meselesi olan, fethiyle çağ bitirip çağ başlatan bu şehrin meseleleri partizanlıkla çözüme kavuşturulamaz. 

Maalesef bu topluma aşılanmaya çalışılan "ya bendensin ya da hiçsin" algısı, terörize bir bakış açısından farklı değildir.. hadi hayırlısı.

2 3 4 5 6