Neler oluyor

Ekonomi#

Ülke para biriminin degeri, o para biriminin dolasimdaki miktari ile birim fiyatinin carpilmasiyla bulunabilir. Misal BTC cinsinden degerlemelere http://fiatmarketcap.com buradan bakabiliriz. TL tabiki cok deger kaybetti ama abuk subuk kiyas da yapmayalim

1 Amerikan Doları da 140 Japon Yeni ediyor. Bıkmadınız mı hâlâ (ergenler gibi) exchange rate üzerinden ekonomi kıyaslamaya

TL nin değeri bilinçli olarak düşürülüyor. Bu grafiklerin bir anlamı kalmadı. Önemli olan nokta 2023 de bu para politikası başarılı olacak mı? Yoksa bir hükümet değişimi ile halk bu politikayı onaylamayıp sona mı erdirecek? Yada hükümet seçimlerden önce kendisi mi vazgeçecek?

adamlar türkiyeye gelip 10000 kına bozuyo kral gibi tatil yapıyo

Adamlar gotunde yaprak elinde mizrak dolasiyor. Bizden daha zenginler....muhtemelen daha da mutlulardir.

Bu adamlar ağaç yaprağını para olarak kullanıyordur. Eminim ama ispatlayamam.

Geçen yıl tam da bu zamanda benzinin 30 tl olacağı hiç aklımıza gelir miydi. Dolar yıl sonu bir ara çok inip çıkınca hani aklıma gelmedi değil. 

Tabi kızamıyorum malum avrupada 2 euro olunca benzin tl hesabına göre şuna 36 tl olmalı. (1 euro=18 tl) 

Mayıs 2022 de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 19.602 liraya yükseldi. Açlık sınırı ise 6.017 lirayla asgari ücretin 1.764 TL üzerine tırmandı. Mayısta bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 7.836 TL’ye yükseldi.

Ölek mi? 

Bence gayet iyi yaşıyordur, aynı hareketi şimdi yaptığını düşünsenize, adamı anında gladyocu yada ocu bucu diye hayatını bitirirler. Lan yoksa seni bizi kıskanan Almanya mı gönderdi diye işkence ederler adama. 

Aslında diyor ki yazar kasayı şimdi atsam g.tüme s.kar bunlar :)

Spontane gelişen bir eylem değildi Oynanan oyunda ileri sürülen ilk piyon olmuştu bence

Bahsettigin en iyi olayi..sabah 5 de seni alip götürüler siyah transporterle, Allah haric kimse nerde oldugunu yasayip yasamadigini bilmez aylarca yillarca..

O zamanlar insanlar yine başlarını kaldırabiliyormuş. Şimdi aynısını teşebbüs etsen sırtına cop iner direkt.

Öyle bir şeyi şu anda denese, yapsa değil, denese ancak "20 yıl sonra" özgürlüğüne kavuşabilirdi, tabii ki başına bir şey gelmezse.

Şimdi bırak külliyenin önüne yazar kasayı evinden tweet atamazsın

20 yıl önce Bülent Ecevit’e yazar kasa fırlatan vatandaş: “Ecevit vatandaşın halinden anlardı. Olaydan sonra defalarca benimle görüşüp çözüm aradı. Şimdi böyle bir şey yapsak terörist oluruz. Ecevit'i özledim. En az 20 defa mezarını ziyaret ettim"

ADESE markasına da bir isim bulsak. ne varsa bu islamcılarda var. ateist dedikleri şirketler borsa da ham karlı hem de kurumsal yönetiliyor. 

Bence SPK, İhlas holdingin ismini değiştirsin.  Böyle bir gruba kur'an dan bir isim hiç yakışmıyor. Kur'an emredildiğin üzere dosdoğru ol diyor. Bence ihlas grubu ismini iflas grubu olarak değiştirmeli. Çünkü bir çok yatırımcı iflas etti borsada. Her dönem bir vukuatı var bunların. 

Her pazar  gecesi #Bitcoin  e satış geliyor. 

ABD li kapitalistler,Merkeziyetsiz dünya düzeni isteyen Çinli Sosyalistlere  kırmızı piyasayı teslim ediyor.


Ada $20, Polkadot $400, Uniswap $300, Chainlink $400,  VeChain $1.50,  XLM- $5,  Theta $120, Filecoin $1200,  TRX  $2,  Solana $300,  Neo $1200,  Eos $120, Ioat- $25

BNB- $1700 , XRP- Davadan kurtulabilirse 20 dolar civarı olur,  kurtulamazsa büyük bir çöküş yaşar. Risk almak isteyen buna göre düşünsün. Önceden elinde tutan için risk az ama yeni alacaklar için risk fazla... Doge- Elon Musk 1 dolar yapana kadar uğraşacak görünüyor.

Bu yazdığım rakamlar benim tahminlerimden ibarettir. Kesin gerçekleşecek diye bir kural yoktur. Bu rakamlar boğa sezonunun sonu olarak tahminlerimdir. Ve bu tahminler minimum gerçekleşecek rakamlardır.  Sonrasında AYI Sezonu başlar. Her rakam en düşük tahmini fiyatı temsil eder. BTC- $170.000  ETH- $10.000

Bence yakın zamanda işlerliği ya azalacak ya da form değiştirecek. çünkü korkunç bir kaynak tüketimi ve israf söz konusu. Enerji tüketimi ve elektronik piyasayı resmen alt üst etti. mutlaka başka bir forma girmeli. kaldı ki çok spekülatif ve kaynağın belirsizliği fıkhı açıdan sorun teşkil ediyor. 

Kısaca "HARAM" olduğu kanaati çok yaygın. 

Sorun bu konuyu yanlış algılamanızda. Her bir coini bir şirket gibi düşünün, her birinin başarmak istediği ( sözde ) kendi projeleri var. Ancak %98'i çöp kesinlikle.

2 3 415