‘çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek’ eğitimi için almanya'ya gönderilen ve geri dönmeyen 43 kişi# Politika

Malatya Yeşilyurt belediyesi himayesinde ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek’ eğitimi için  Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği ile bir protokol yapılıyor. derneğin belirlediği 43 kişi ve belediyeden 2 kişi 15-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenen eğitim programına Alman şirket Mega Kilit GMBH sponsorluğu ile yol, konaklama ve iaşe bedelleri gibi tüm masraflar karşılanarak gönderilen 45 kişiden 43'ü Türkiye'ye geri dönmüyor. dönen 2 kişi de belediye çalışanı zaten. 

Dernek aracılığıyla eğitime gönderilen kişilerin, aracı derneğe belediye tarafından üye yapıldıkları iddia ediliyor.  Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği’nin Başkanı Mehmet Sait Aytekin "Ben yurtdışına gönderilen şahısların hiçbirini tanımıyorum, bir yakınlığım yok. Yeşilyurt Belediyesi bu kişilerin derneğe kayıtlarını bizzat yaptı ve bende belediye olduğu için, AK Parti'nin adı geçtiği için sorgulama ihtiyacı duymadım. Kimleri başkanı olduğum derneğe kaydettiler onu bile bilmiyorum." diyor. 

belediye yasadışı yollardan yurtdışına insan kaçırmakla suçlanıyor. Malatya Valiliği, Yeşilyurt Belediyesi aracılığıyla Almanya'ya gönderilen 45 kişiden 43'ünün geri dönmediği iddialarına ilişkin İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen müfettişlerce yürütülen incelemenin devam ettiğini bildirdi. 

kim kimi oyuna getirdi belli değil. belediyenin gidenlerden haberi yok. derneğin üyelerinden haberi yok. geri dönmeyen 43 kişiden kimsenin haberi yok.