5 haziran dünya çevre günü# Doğa Çevre ve Hayvanlar Alemi

Dünya Çevre Günü, İsveç’in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanmaktadır.

 

2018 Dünya Çevre Gününün sloganı “Plastik Kirliliğiyle Mücadele Et (Beat Plastic Pollution)” olarak belirlenmiştir. Plastik atıkların doğa, çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması doğrultusunda insanların günlük hayatlarında değişiklikler yapması çağrısında bulunulmaktadır.

 

Dünyada bir dakikada 1 milyon plastik su şişesi satın alınmakta ve her yıl 5 trilyon tek kullanımlık poşet tüketilmektedir. Kullandığımız plastik ürünlerin %50’sini tek kullanımlık ürünler oluşturmaktadır. Okyanuslarda bir yılda biriken plastik dünyanın etrafını dört kez dönebilecek miktarda olup, tamamen çözülmesi 1000 yıl sürmektedir. Plastikler insan bedenine de doğrudan zarar vermekte olup,  olumsuz etkileriyle kanserojen olan mikro plastikler aracılığıyla insanların su ve gıdalarına kadar ulaşabilmektedir. Bu da her yıl milyonlarca yeni hasta ve hastalığa yol açmaktadır. 


Çevreni ve Geleceğini korumak senin elinde.