çetin emeç# Biyografiler

Simavi ailesinin Hürriyet’ti bırakması ve Türkiye’yi terk etmesi özelde Koç ailesinin uygulamada ise damat İnan Kıraç’ın çok özel çalışmasının sonuncunda oldu iddiasını dile getirenler konuya bir yasak aşk penceresi açmışlar. Rahmi Koç ile evliliğinden olan Mustafa, Ömer, Ali Koç’un anneleri Çiğdem Koç üç çoğunu geride bırakarak gönül ilişkisi yaşadığı Haldun Simavi ile evlenmiş. 

Milliyet Genel yayın yönetmeni Abdi İpekçi'nin öldürülmesi üzerine satılan Milliyet'i alan Aydın Doğan, Hürriyet'i de satın alarak medyanın kaptanı oluyor, tabi ki arka planda inan kıraç var bence. 

Emeç’in öldürülmesi ile başlayan huzursuzluk ve  medyada gezen dedikodular neticesinde simavi ailesi korkuyor, EROL Simavi ailesi Hürriyet Gazetesi’ni satmaya karar veriyor. bence çetin emeç cinayeti bir ön hazırlık olabilir.

Çetin Emeçin bende ilginç bir hikayesi saklı, 7 Mart 1990’da öldürülen gazeteci Çetin Emeç’in eşi Bilge Hanım, suikasttan tam 20 yıl sonra Sanem Altan’a röportaj veriyor. ve orada “Yakalanan katilin gerçek olduğunu düşünmüyorum” diyor. Eşi devamında “Bugüne kadar devleti suçlamadım. İran yaptı, demek işime geldi. Gerçeklerle yüzleşmek istemedim. Her şey suikastın çözülmemesine programlıydı. Tetikçiyi yakaladılar ama onun da gerçek olduğunu düşünmüyorum demişti. fakat inan kıraç çetin emeçin eşini arayarak, bana nasıl sormazsın röportaj yapmadan önce diye fırçalamış. yani çetin emeçin ailesine kol kanat geren birisi faillerin aydınlatılmasını neden istemez ki?

Çocukluğum dahil 40 yılım Ümraniye de geçti. Bu süre zarfında Ümraniye çarşı da çetin emeç parkı vardı. çocuğuz çetin emeçin kim olduğunu kimse anlatmadı, ümraniye de anket yapsalar %95 bilmiyordur kim olduğunu. işte bu nedenle Türkiyenin yakın tarihi ile yüzleşmesi gerek. o parkın adını çok defa değiştirdi AKP li belediye, ama halen insanlar çetin emeç parkı diyor. ne yaparsanız yapın bu işim hep yaşayacak.