uzayda film izleyip spa keyfi yaşamak# Bilim ve Teknoloji

İlk Uzay Otelinin inşasına 2025 yılında başlanacak;

Alçak Dünya yörüngesinde inşa edilecek ilk uzay otelinin yapımına 2025 yılında başlanacağı ve hizmete ise 2027 yılında açılacağı bildirildi. 

Alçak Dünya yörüngesindeki ilk "uzay oteli" olan ve Orbital Assembly Corporation (OAC) tarafından geliştirilen Voyager Station projesinin 2027 yılına kadar gerçeğe dönüşeceği ve yapımına 2025 yılında başlanacağı öğrenildi. Voyager Class uzay istasyonu olarak adlandırılan otel, restoranlar, sinemalar ve spa merkezleri barındıracak ve kapasitesi ise 400 kişilik olacak. 

Maliyet kısmı henüz belli olmasa da gelişen teknoloji  ve yakın zamanda fırlatma araçlarının çoğalması ile birlikte uzaya otel inşa etme maliyetlerinin önemli ölçüde düştüğü ve daha da düşeceği belirtiliyor.Yakın zamanda uzaya bir nesne göndermenin bedeli kg başına 8000 dolardı bu rakam Falcon 1'in faaliyete geçmesi ile birlikte 2000 dolara kadar düşmüş durumda.

Bazı modüllerin, mürettebat odaları, hava, su ve elektrik gibi ihtiyaçlar için Gateway Foundation sorumluluğuna devredileceği de biliniyor. Ek olarak, ilk uzay otelinde spor salonu, restoran, mutfak, bar vb. barındıracak modüller de olacak. Bazı modüller kiralanacak veya tamamen özel şirketlere veya devlet kurumlarına satılabilecek. Toplamda istasyon inşaatı, her biri 20 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde olan 24 konut modülünden oluşacak. 

Tamamlanır mı bilinmez ama eğer olursa Uzay Yolu ve Star Wars filmlerinde görmüş olduğumuz devasa büyüklükteki nesnelerin gerçeği ile karşı kaşıya kalacağımız aşikar.

Bekleyip görelim.

JohnStark . 08 Mart 2021 12:54

Başlıkla ilgili tüm yazılar