katlanabilir telefon# Bilim ve Teknoloji

Samsung iki yerden katlanabilen akıllı telefon çıkaracak

 

Yayınlanan yeni bir rapora göre Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung bu yıl, çift menteşeli ve iki yerden katlanabilen bir akıllı telefon piyasaya sürecek.

Sektörün güvenilir haber kaynaklarından Nikkei Asia'nın raporuna göre Samsung, iki menteşeli bir katlanabilir akıllı telefon modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Cihazın renderlarının ardından, yeni tasarım detayları ve satışa sunulacağı tarih de ortaya çıktı.

Rapora göre şirket, Galaxy Z Flip ve Galaxy Z Fold'un güncellenmiş sürümlerine ek olarak, bu yıl tamamen yeni bir katlanabilir akıllı telefon çıkaracak. Cihazın geliştirilmesinin temel amacı, esnek ekranlı cihazların kullanımına yönelik senaryoları genişletmek olarak açıklanıyor. Örneğin, ek menteşe sayesinde akıllı telefon, bir dizüstü bilgisayar olarak kullanılabilecek ve ekranın üçte biri dokunmatik klavyeye ayrılabilecek.

Raporda: "Tasarım, katlanmamış ekranın en boy oranını genel olarak kabul edilen 16:9 veya 18:9 ile eşleştirmek üzere tasarlandı. Böylece daha fazla video oyunu ve diğer uygulama cihazda daha sorunsuz ve daha yüksek çözünürlüklerde çalışabilir." ifadeleri yer alıyor.

2021 sonunda piyasaya sürülebilir

Samsung, çift menteşeli tasarım için halihazırda birkaç patente sahip. Bunlardan birinin bu yıl hayata geçirilmesi bekleniyor. Şirket aynı zamanda, mikro devrelerin tedarikinde yaşanan küresel krizin, Nisan'dan Haziran'a kadar olan dönemde yeni cihazların piyasaya sürülmesiyle bir sorun haline gelebileceğini de kabul etti. Ancak üretici, bu sorunu çözmek için fazladan çaba gösterdiğini söylüyor.

İki yerden katlanan, alışılmadık bu akıllı telefonun piyasaya sürülmesinin bu yılın sonuna doğru yapılacağını öne sürülüyor. Cihazın fiyatı ve teknik özellikleri ise henüz belli değil.

Kaynak:

https://asia.nikkei.com/Business/Technology/Samsung-bets-big-on-foldable-smartphones-amid-chip-crunch?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

 

düz_adam . 25 Mart 2021 11:13

Başlıkla ilgili tüm yazılar