youtube'un çocuklar için içerik platformu youtube kids türkiye'ye açılıyor# Bilim ve Teknoloji

Açıklamaya göre YouTube Kids, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bugünden itibaren Türkiye'deki ebeveynlerin ve çocukların kullanımına açılıyor. 


Google bugün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği Başkanı Ömer Faruk Sorgun ve Google Türkiye Kamu İlişkileri Başkanı Pelin Kuzey'in katılımıyla gerçekleşen online basın buluşması düzenledi. Toplantıda Google, YouTube Kids'i Türkiye'ye açtığını duyurdu. 

Açıklamaya göre YouTube Kids, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bugünden itibaren Türkiye'deki ebeveynlerin ve çocukların kullanımına açılıyor. 

YouTube Kids nedir? 


YouTube Kids ile çocuklar, kendilerine özel içeriklere güvenle erişebilecek. Ebeveynler ise çocukların içerik tüketimini kolayca kontrol edebilecek. YouTube'dan bağımsız olarak çalışan YouTube Kids, tamamen çocuklar için tasarlandı. Akıllı TV, tablet ve telefonlarda kullanılan YouTube Kids, 3-13 yaş arası çocuklara güvenli ve zengin bir ortam sunuyor.

Uygulamanın, eğlendirmek, zengileştirmek ve keşfetmek 3 ana odak noktası mevcut. YouTube Kids'te Şovlar, Müzik, Öğrenim ve Keşfet olmak üzere 4 ana içerik türü bulunuyor. Platformda yabancı içeriklerin yanı sıra Kukuli ve TRT Çocuk YouTube kanalları ile Türkiye'deki aile yapısına ve kültürüne yakın içerikler de yer alıyor. 

YouTube Kids'in 106 ülkede ve 40 dilde çocuklar ve ebeveynlerin kullanımına açık olduğunu belirtelim. 10 milyondan fazla indirilme alan uygulama haftalık 35 milyondan fazla izleyiciye ulaşıyor. 

YouTube Kids'te öne çıkan özellikler

Ebeveynlerin çocuklarını daha iyi gözlemleyebilmesini sağlayan ebeveyn kontrolü,  kişileştirilmiş profiller ile anne babaların her bir çocuk için ayrı izleme tercihleri ve tavsiyeler oluşturmasını sağlıyor. Platformda yalnızca onaylı içerik modu seçildiğinde ise çocuklar sadece ebeveynlerin seçtiği kanalları ve içerikleri görüyor.

Üstelik ebeveynlerin arama fonksiyonunu da kapatması mümkün. Arama fonksiyonu kapatıldığında çocuklar sadece kanallardaki videoları izleyebiliyor. Son olarak platformda bulunan dahili zamanlayıcı ile çocukların ekran süresini belirleyebildiğini belirtelim. 

Bu arada ebeveynler, çocuklar için 8 farklı profil oluşturabiliyor. Profil seçeneklerinde sunulan okul öncesi (2-5 yaş), küçük (5-7 yaş) ve büyük (8-12 yaş ) kategorileriyle  yaşa uygun içerik seviyeleri de belirlenebiliyor. Ebeveynlerin içerikleri kolayca seçebilmesi için koleksiyonlardan seçim yapma imkanı da sunuluyor.

Türkiye'deki ebeveynlerin TEGV tarafından oluşturulan Dr. Özgür Bolat'ın yer aldığı koleksiyonları seçmesi mümkün. Etkinlikte YouTube Kids'in özelliklerini YouTube Türkiye İş Ortaklıkları  Müdürü Bora Başman aktardı. 

Ömer Fatih Sayan, çocuklar için güvenli internet sunma konusunda YouTube Kids'in önemli adımının altını çizdi.    Sayan, konuşmasında bakanlık çalışmaları kapsamında  2007 yılından itibaren internetin güvenli kullanımı konusunda  verdikleri eğitimleri ve 2011 yılından bu yana sürdürdükleri güvenli internet hizmetini detaylandırdı. Sayan, sözlerini tamamlarken ebeveynlere çocuklarını dijital tehlikelerden koruyabilmeleri adına değerli önerilerde bulundu. 

Etkinlik Dr. Özgür Bolat, Prof. Dr. Leyla Keser ve Yazar Şermin Yaşar'ın katıldığı "Dijital Çağda Ebeveyn Olmak" oturumu ile devam etti. 

Kaynak.

https://webrazzi.com/2021/04/21/youtube-kids-turkiye-ye-aciliyor


düz_adam . 22 Nisan 2021 11:27

Başlıkla ilgili tüm yazılar