3 aralık dünya engelliler günü# Gündem

Son dönemde ciddi bir topluma katılım var engelli vatandaşlarımızda,

Gerek devletin E-kpss'si ile gerekse İşkur'un personel sayısı 50'yi aşanlara yasal düzenleme ile yaptığı baskı neticesinde iş hayatımıza giren engelli vatandaşlarımızın sayısı git gide artmakta.

Geçenlerde izlediğim bir görme engelli öğretmenimizin sevinci görülmeye değerdi, umarım onların yaşama tutunma sevinci ve azmi bizlerin onları topluma kazandırma isteği ile aynı seviyede olur ! 

Aşamayacağımız hiç bir sorunun olmadığını ONLARI GÖRMEZDEN GELMEYİ BIRAKTIĞIMIZDA öğrendik !

Dünya engelliler günümüz kutlu olsun...

Sözümün en başında "ÖZÜRLÜ" kelimesini Meclise verdiği önerge ile "ENGELLİ" yapan Merhum Siyasetçi Muhsin YAZICIOĞLU'nu rahmetle anıyorum.

Bugün sağlıklı olduğumuza kanmamalı yarının engellisi olabileceğimizi asla unutmamalıyız,
Sadece bizler değil !
Sevdiklerimizin de her an birer engelli olabileceğini asla aklımızdan çıkartmamalı, her an hayatta başımıza gelebilecek bu durum için tedbirli ve dikkatli olmalıyız.
Engelli vatandaşlarımıza rencide etmeden yardım edebiliyorsak yardım etmeli, incitecek veya onları kırıp küçük düşürecek hareketlerden uzak durmalıyız.

Bu konudaki en önemli ilkemiz ;

KENDİMİZE YAPILMASINI İSTEMEYECEĞİMİZİ BİZLERDE BİR BAŞKASINA YAPMAMALIYIZ !

Pratikte uygun ve yaygın uygulamaların hayata geçmesi gerektiğini 1 gün kabul edip, ertesi gün unutturulan bir gün. Tüm engelli vatandaşlarımıza Engelsiz Mutlu huzurlu yıllar diliyorum.

çok zor. hem ergonomik şartları, hem bürokratik sorunları aşmak bu kadar uğraştırıcı iken çok zor.

insana saygı duyulmayan bir ortamda, insan haklarının ezim ezim ezildiği bir ülkede bu günün kutlanması da trajikomiktir. 


Engelsiz bir dünya istiyoruz arkadaşlar..

Toplum da engelli kişileri görmek her insan için şükür vesilesi, sevgi vesilesi ve cennete anahtardır. çünkü o insanları sevmek yardımda bulunmak onları diğer sağlıklı insanlardan ayırmadan normal ve eksiksiz kabul etmek zorundayız ve eğer bir ayrımcılık yapılacaksa pozitif ayrımcılık yapılarak hayata ve hayatımıza dahil etmeliyiz.. 

Geçenlerde bir okulda "yuh"lanan çocukların aileleri nasıl bir ızdırap içindedir lütfen düşünün. biz nasıl bir toplum olduk böyle.. 

Tamam dünya kötü bir yöne gidiyor diyeceksiniz anladık, ama kendi kendine gitmiyor ya biz yapıyoruz bunları, eğer dilersek çok daha güzel günlerde görebiliriz.. Sevgiler..