meslek odaları üzerinden sömürü düzeni# İşçi İşveren ve Emek dünyası

Yıllar önce bende bir meslek odasında çalıştım. İki farklı yönetim gördüm, özellikle ikincisinin durumu içler acısı idi. Bu bahsettiğim yönetim 3. dönem idi ve ilk dönem anlayışının devamı idi. 

Bana kalırsa devlete karşı olanların sistematik olarak birileri tarafından özellikle yerleştirildiği örgütlenmelerdir. Tabi ki hepsinin günahını alamam, aralarında sadece işini yapan emekçi kardeşlerde vardır mutlaka.

Kendimden örnek verecek olursam sözüm ona bir meslek kuruluşu olan ve çalışanların haklarını savunmak için var olan bu yapı :) ilk olarak kendilerinden olmayan ben gibi bir emekçiyi harcadılar. 

Şimdi esas konuya gelecek olursak, esnaf sanatkarlar odası, esnaf kardeşim için piyasa şartlarından daha uygun koşullarda kredi imkanı sağladı. Bunun için oda tüzüğünde olmayan bir faaliyet alanında bulunduğu için ve tabi sömürü düzenine dahil edilmesi için kardeşimi hemen tüzükleri doğrultusunda bir faaliyet alanına dahil olması için bir NACİ kodu verdiler ve bunu git muhasebecin dilekçe versin ve vergi levhana işletsin dediler. Sonra 800 tl kadar oda üyelik parası ve hiç hakları olmadığı halde ki haram zıkkım olsun, 300 tl de dosya ücreti aldılar, ne dosyasıysa. Sonra bizi "ilgili dosya" ile Halk bank şubesine gönderdiler, tabi uygun oranda kredi kullandırıldığı için, zorunlu olarak BES, KREDİ KARTI VE KREDİ SİĞORTASI yaptırdılar, hadi sigortayı anladık da kredi kartı ve BES nedir be kansızlar. nasıl bir ahlaksız kara düzendir böyle. 

Dünya için "SİL BAŞTAN" bir düzen lazım. herşeyin yıkılıp tekrar imar edilmesi lazım yoksa bu şerefsizler dünyasında yaşamak normal insanlar için artık zul olmuştur.