microsoft'a saldırı# Bilim ve Teknoloji

Öyle bir başlık atılmış ki, Bill Gates öldü sandım :))

Bir siber güvenlik şirketi en az 10 farklı bilgisayar korsanlığı grubunun, Microsoft'un posta sunucusu yazılımında yakın zamanda keşfedilen açıkları kullanarak dünya çapındaki hedeflere sızdığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki yetkililer Microsoft’un Exchange yazılımında bulunan zayıflıklar hakkında uyarılarını arttırdı.

Reuters'in geçtiğimiz hafta bildirdiğine göre, on binlerce kuruluş şimdiden tehlikede ve her gün yeni kurbanlar açıklanıyor.

Örneğin Çarşamba günü erken saatlerde, Norveç parlamentosu verilerin Microsoft kusurlarıyla bağlantılı bir ihlalde "çalındığını" duyurdu. Almanya’nın siber güvenlik izleme örgütü de Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iki federal makamın saldırıdan etkilendiğini söyledi.

ESET’in blog gönderisinde, kötü niyetli yazılımlarını yaymak için önceden savunmasız olan Exchange sunucularına giren kripto para madenciliği yapmak için bilgisayar kaynaklarını çalma konusunda uzmanlaşmış bir grubun varlığının bildiğini söyledi

ESET, casusluk odaklı diğer dokuz grubu da belirledi. Bunların birçoğunun Çin bağlantılı olduğuna inanılıyor. Microsoft,Çin'i suçladı. Çin hükümeti herhangi bir rolü reddediyor.

Yazının devamı ve tamamı kimoki.net'te