silahlı insansız deniz aracı (sida)# Bilim ve Teknoloji

İHA ve SİHA' lardan sonra şimdide SİDA lar geldi.. Türkiye son yıllarda insansız araçlara gerçekten çok önem vermeye başladı.. keşke memleketim iyi yönetilse de bu gelişmeler karşısında daha da sevinsek.. 

Savunma sanayine yönelik üretimleriyle dikkat çeken Antalya merkezli Ares Tersanesi ile Ankara merkezli Meteksan firmasının birlikte ürettikleri Türkiye’nin ilk, dünya da örneği var mı bilemiyorum,  Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA,) aralık ayında denize indiriliyor. İlk SİDA’nın, milli füze sistemleri üreticisi Roketsan tarafından sağlanan 4 adet Cirit ve 2 adet L-UMTAS füze sistemleri ile 2021 yılı ilk çeyreğinde atış testleri yapacak.

SİDA'ların 400-420 kilometre seyir menziline, saatte 65 kilometre hıza, gece ve gündüz görüş kabiliyetine, milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretilen SİDA'lar, keşif, gözetleme ve istihbarat, su üstü harbi, asimetrik harp, silahlı eskort ve kuvvet koruma, stratejik tesis güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden veya uçak gemisi, fırkateyn gibi yüzer platformlardan kullanılabilecek.