dil eğitimleri üzerine# Eğitim

Bugün Türkiye nin en önemli sorunlarından biride vatandaşlarının nitelik düzeyi ve ben en günceli olan dil konusunu azıcık yazmak istedim..

Dil örenmeye karşı her zaman bir ön yargımız var olduğunu gözlemliyorum ben de nacizane dil öğrenmeye çalışıyorum, ama geçenlerde hocam yahu şu araplar bile bizimle dalga geçiyor bir ingilizce konuşamıyorsunuz diye tabi işin ideolojik ve siyasal kısmı malum sömürü altında yaşayan bir toplumdan bahsediyoruz ve oturmuş bir düzenleri var batı ve özellikle abd ile.. 

ben tabi araplarla ilgilenmiyorum adamlar konuşuyor netice de ama burada bir hikaye daha geliyor aklıma sömürü hindistanında ingilizler hintli çocuklar geri kalsınlar diye ve oyalansınlar diyerekten matematiğin en zor konularını ilk okul müfredatına eklemişler tabi ilk yıllar düşünüldüğü gibi çocuklar zorlanıyor ve ilerlemekte zorluk çekiyorlar ama zamanla toplumda tüm çocuklar bu yeni düzene alışıp olağanüstü başarılar yakalıyorlar ve son 50 yıldır hindistanda her türlü mühendislik alanlarında çok ciddi iilerlemeler kat ediliyor.. 

Sonuç olarak dünyanın en önemli yazılımcılarını yetiştiren bir ülke konumundalar..

Bizde eğer ilk okul seviyesinde her devlet okulunda ingilizce eğitimini yüksek kalitede verebilirsek ki öncelikle eğitimci kalitemizi arttırmamız gerek bu konuda finlandiyada öğretmenlerle ilgili "Türkiye eğitimde ne durumda ve neler yapmalı" başlıklı bir yazı paylaşmıştım oraya bakılabilir.. eğer ingilizce ilk okulda örenilmiş olursa ki en kolay bu yaşta öğrenilir sonraki eğitim yıllarında öğrenciler başka dillerde öğrenme fırsatı yakalarlar.. 


erdemliyolcu . 17 Kasım 2019 00:16

Başlıkla ilgili tüm yazılar