dil eğitimleri üzerine# Eğitim

Bende şuan dil eğitimi alıyorum.. lakin her zaman olduğu gibi belli bir eşikten sonra zorlanıp pes ediyorum ve yoruluyorum..

Mutlaka çile çekmeden başarı yakalanamaz ama başka şeyleri daha çabuk öğrenebilirken dile karşı sanki biraz daha algım kapalı.. son 1 haftadır özel nedenlerden dolayı kursa gidemiyorum ama bol bol İngilizce videolar izliyorum ve bol bol yeni kelime öğrenmem gerektiğini anladım.. 

Yine de ne yaparsak yapalım nasıl ki sıya düşmeden yüzmeyi tam öğrenemeyiz İngilizce de öyle konuşulduğu bir ülkede 8 10  ay kalmadan konuşabilir seviyeye zor gelinir diye düşünüyorum.. tabi özel yeteneği olanlar hariç bazısı çok kolay öğrenebiliyor.. gerçekten bende konuşmayı çok istiyorum..

Bugün Türkiye nin en önemli sorunlarından biride vatandaşlarının nitelik düzeyi ve ben en günceli olan dil konusunu azıcık yazmak istedim..

Dil örenmeye karşı her zaman bir ön yargımız var olduğunu gözlemliyorum ben de nacizane dil öğrenmeye çalışıyorum, ama geçenlerde hocam yahu şu araplar bile bizimle dalga geçiyor bir ingilizce konuşamıyorsunuz diye tabi işin ideolojik ve siyasal kısmı malum sömürü altında yaşayan bir toplumdan bahsediyoruz ve oturmuş bir düzenleri var batı ve özellikle abd ile.. 

ben tabi araplarla ilgilenmiyorum adamlar konuşuyor netice de ama burada bir hikaye daha geliyor aklıma sömürü hindistanında ingilizler hintli çocuklar geri kalsınlar diye ve oyalansınlar diyerekten matematiğin en zor konularını ilk okul müfredatına eklemişler tabi ilk yıllar düşünüldüğü gibi çocuklar zorlanıyor ve ilerlemekte zorluk çekiyorlar ama zamanla toplumda tüm çocuklar bu yeni düzene alışıp olağanüstü başarılar yakalıyorlar ve son 50 yıldır hindistanda her türlü mühendislik alanlarında çok ciddi iilerlemeler kat ediliyor.. 

Sonuç olarak dünyanın en önemli yazılımcılarını yetiştiren bir ülke konumundalar..

Bizde eğer ilk okul seviyesinde her devlet okulunda ingilizce eğitimini yüksek kalitede verebilirsek ki öncelikle eğitimci kalitemizi arttırmamız gerek bu konuda finlandiyada öğretmenlerle ilgili "Türkiye eğitimde ne durumda ve neler yapmalı" başlıklı bir yazı paylaşmıştım oraya bakılabilir.. eğer ingilizce ilk okulda örenilmiş olursa ki en kolay bu yaşta öğrenilir sonraki eğitim yıllarında öğrenciler başka dillerde öğrenme fırsatı yakalarlar..