asgari ücret politikası# Gündem

asgari ücretliler devlet için sağla vergi kaynağı. tüm asgari ücretliler toplanıp valiliğe yürüse vergi kaldırılır ve maaşları %25 artar bence:)

Sanırsam 2500-2600 tl bandında bitecek bir süreç olarak görüyorum.. ama ben ücretin arttırılmasının yanında asgari ücretliden alınan vergilerin de işçi lehine azaltılması taraftarıyım.. 

Dünyada ki tüm devletler gibi bizim devletimizde işçiden yana değiller hiçbir zamanda olamayacaklar.  Nihayetinde patronlar ne derse o.. 

Görüşmeler başladı;

ilk açılış 4500 lira ile olur (Göz boyama ) ikinci toplantı da işçi tarafı önerileni beğenmediği için masadan hafifçe kalkar (blöf) üçüncü toplantıda taraflar anlamıyor ve grev geliyor görünütüsü verilmeye çalışılır.

Sonuç mevcudun üzerine eklenen 250 tl ile (en iyi ihtimal)ekran önünde verilen mutlu aile tablosu pozları.

İşçi kardeşlerimiz sizin için çok uğraş verdik ve en iyisini aldık konuşmaları.

Kapanış.

Yıllardır süre gelen bir gelenek oldu diyelim bu asgari ücret görüşmelerine !

Diğer ülkelerde belirlenen geçim standartları ile karşılaştırılmalı, insanların geçimini sağlayacak kadar bir miktar belirlenmeli her zaman.
Bizde ise verilen rakamla karı-koca bekar iki kişinin geçimini sağlasın yaşasın gitsin mantığı hakim maalesef !
Sağlıklı bir nesil için düzgün beslenme şart,düzgün beslenme için ise düzgün bir yaşam ve geçim.

Şu an ülkemizdeki bu asgari ücret ile hayat felsefemiz ;

YEMEK İÇİN YAŞAMIYORUZ, SADECE YAŞAMAK İÇİN YİYORUZ !!!!

Gelecekte zeki, dayanıklı, sağlam nesiller yetiştirmek istiyorsak şimdiden düzgün beslenmeli ve bizden gelecek olan nesli düzgün beslemeliyiz,

Unutmayalım ki ;

EĞRİ AĞAÇTAN DÜZ BASTON ÇIKMAZ !!!

Her yıl işçinin dört gözle beklediği ancak yine her yıl hezimetle sonuçlanan bir tiyatro !

Neden bu kadar uğraşılır ki ?

Bir önceki yıl elektrik doğalgaz su ve gıdaya yapılan bütün zamları al, kendi biriminde oranla sonrada oranları oranlayarak toplamından bir oran çıkartıp zam olarak ver !

Madem bu kadar basit neden yapmıyorlar diye düşünenler varsa sebebinide açıklayayım ;

Eğer dediğim gibi yapılsaydı bu ülkede her yıl %20'nin altında zam olmazdı bu yıl ise en az %50'nin altına düşmezdi !

Yine tiyatroyu izleyip %3-5'le perdeyi kapatacaklar...

Asgari ücret ülkemizde her yıl bir hengâme ile tartışılır, üzerine vazife olan olmayan onlarca sivri zekâlı tarafından dillendirilir en sonunda da hükümet yine bildiğini okur !
Ülkede asgari ücret zammının nerelere etkisi olduğundan bir haber olan işçi sendikaları heyetlerine verdikleri talimat gereği atıp tutacak şekilde konuşturur,
 İşin ucunda bütçenin delineceği ve yama tutmaz hale geleceğini bilen hükümet aldığı zam kararıyla kibarca konuyu kapatır.

İŞÇİYE NE HÜKÜMET SORAR HANGİ PARAYA GEÇİNEBİLECEĞİNİ NE DE SÖZÜM ONA İŞÇİNİN HAKKINI SAVUNDUĞUNU SANAN SENDİKALAR !
 GARİBİM İŞÇİ HER YIL ÜCRETİ ÜZERİNDEN ÇEKİŞTİRİLİP SİYASİ MALZEME KONUSU OLMAKTAN KURTULAMAZ !

Çünkü herkesin tuzu kuru, keyfi yerindedir işçiden başka....

Her yıl olduğu gibi bu yılda pazarlıklar yapılacak ve yine hükümetin istediği oranda zam yapılacak,
Yani çokta değişen birşey olmayacak aslında asgari ücrette.
Keşke asgari ücret için hiç toplanmaya gerek kalmasa, keşke yıllık temel gıda oranlarına gelen zam kadar direkt zam yapılsa asgari ücrette.
Yada Elektriğe, suya, doğal gaza ve temel tüketim ürünlerine gelen zamlar hesaplansa ve agari ücret her yıl otomatik o oranda artsa.
Mesela bir evin yaktığı doğalgaz bellidir, elektrik bellidir, hacadığı su oranı bellidir, Öneki yıl toplam tükettiği elektrik miktarı üzerinden yeni yılda elektrik biriminin ilk faturasında kullanımında ödediği birim miktarında fark olan zam kadar zam yapılsa.
Veya her bir zam ayrı ayrı alınıp toplamda bir ortalama çıkartılsa !
Arabasına verdiği vergi artışları, yaktığı yakıta gelen zamlar, ulaşıma yapılan zamlar gibi bir çok zam kalemi alınıp ortalaması alınsa ve bu yıllık zam oranı olarak yansıtılsa emin olun bu iş çok güzel çözülür !

ÇÜNKÜ TOPTANCISI DA, PERAKENDECİSİ DE, ÜRETİCİSİ DE, SANAYİCİSİ DE, İTHALATÇISI DA ŞUNU GAYET İYİ BİLECEK Kİ BU YIL HER ÜRÜNDE YAPTIĞI ZAM İLE KAZANDIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜ PARAYI ÖNÜMÜZDEKİ YIL İŞÇİSİNE ASGARİ ÜCRET ZAMMI OLARAK VERMEK ZORUNDA KALACAK !!!