corona virüs salgını# Sağlık

Corona virüs ölümlerine dikkatli bakılmalı. Kronik hastalığı olan, işgücüne katkı sağlamayan, kesimin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Savaşlar eskisi gibi topla tüfekle değil. Laboratuvarda hazırlanıyor evlere servis ediliyor. 

Corona da son durum..

Türkiye’de toplam vaka sayısı 2.524.786’ya, toplam can kaybı ise 26.685’e yükseldi! 

Bunca tedbir neden işe yaramıyor anlamak mümkün değil..

Ya Rab şu illeti uzaklaştır dünyadan.

Salgın tablosunda vaka sayılarında İtalya ve İspanya'yı geçmişiz.. her gün 30bin dolayında vaka çıkıyor.. muazzam bir artış.. ölümlerde de artış devam ediyor ve gidişat şuan iyi değil.. 

Bakalım aşı ne kadar çare olacak.. 

Artık bu cani yürekli kansıza inanmıyorum.. Adam bildiğin biyoterörist..

Muhterem Bill Gates amcamız diyor ki; "gelecek dört ila altı ay pandeminin en kötü dönemi olabilir" miş

Gaziantep'te koronavirüsü yok eden maske kumaşı üretildi

Gaziantep'te, bir kumaş üretim tesisinde koronavirüsü 2 saat içinde yüzde 99,99 oranında yok eden ve maske yapımında kullanılan 'antiviral nonwoven kumaş' üretildi.

Tüm canlılar doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Bu, doğanın en önemli kanunlarından biridir. İnsanlarda da aynı şekilde ilerleyen bu süreç, çok uzun bir süredir araştırılıyor. Bilim insanları, biyolojik yaşlanmada temel rol oynayan bir gen belirlendi. Bu keşif ile yaşa bağlı hastalıkların tedavi edilmesinin kolaylaşacağı iddiası öne sürüldü.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir kumaş üretim tesisi, koronavirüs salgınının başlamasının ardından 6 ay önce; kimyager, endüstri, tekstil ve biyomedikal mühendislerinden oluşan bir ekip kurarak virüse karşı etkili kumaş üretmek için çalışma başlattı. Mustafa Dağlı'nın başkanlık ettiği 9 kişilik ekip, 6 ay boyunca mevcut kumaşı virüse karşı antiviral özellik kazandırdı. Formülünü açıklamadıkları kimyasal özellik ile bütünleştirilen kumaşın koronavirüs ve diğer virüslere karşı yok edici özelliğe sahip olmasının ardından tesis, yapılan çalışmaları Türkiye'de Yeditepe Üniversitesi'nin yanı sıra yurt dışı akreditesi için de Brezilya ve İngiltere'deki iki kumaş test merkezine gönderdi. Burada yapılan testlerde de çalışma ile kumaşın virüsü 2 saat içerisinde yüzde 99,99 oranında yok ettiği onaylandı.

'VİRÜSLERİN ÖLDÜĞÜNÜ TESCİL ETTİRDİK'

6 ay süren çalışmaya katılan ekibe başkanlık eden Mustafa Dağlı, koronavirüsü yok etmek ve bulaş riskini en az seviyede tutmak için yeni bir inovasyona imza attıklarını ifade ederek, "Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte ekibimizde yer alan bilim insanları ile birlikte birçok toplantılar ve çalışmalar yürüttük. Bu çalışmaların ardından geliştirdiğimiz buluş, yenilikçi teknolojilerin ve moleküler alanda yapılan büyük atılımların bir sonucudur. Bu kumaşı geliştirdikten sonra dünyada geçerliliği olan İngiltere ve Brezilya'da yer alan iki ayrı test yaptırdık. Testler sonucunda temas ettikten sonra en fazla 2 saat içerisinde kumaş yüzeyindeki virüslerin yüzde 99.99 oranında yok olduğu tescil edildi" dedi.

'BİLİM İNSANLARIYLA 6 AYLIK ÇALIŞMA YAPTIK'

Tesisin sahibi Hasan Gürkan Bayram ise 6 ay süren çalışmayla kumaşlarına kimyasal karışımlı antiviral özellik kazandırarak virüsü yok etmeyi başardıklarını belirterek, "Tüm dünyada yürütülmekte olan koronavirüs ile mücadele sürecinde, faaliyet gösterdiğimiz alanlardan nonvowen kumaş sektöründeki bilimsel çalışmalarımıza ağırlık verdik. Çünkü bu problem, herkese elinden gelenin fazlasını yapma sorumluluğu yüklüyor. Bu süreçte sadece kumaş üretim kapasitemizi artırmakla kalmayıp koronavirüs ile yürütülen mücadeleye katkı sunmak istedik. Bilim insanlarından oluşan ekibimizin özverili çalışmaları sayesinde 6 ayın sonunda spunbond nonwoven kumaşa antiviral özelliğini kazandırarak yüzeyine temas eden virüsleri yüzde 99.99 oranında yok etmeyi başardık" şeklinde konuştu.

Hasan Gürkan Bayram, geliştirdikleri yeni özellik ile virüslerin yüzeyinde yaşayamadığı kumaşlar ile maske ve medikal tekstil ürünlerinin seri üretimine de önümüzdeki günlerde başlayacaklarını ifade ederek, "Pandemi sürecinde herkesin ihtiyacı haline gelen maskenin yanı sıra, sağlık sektöründe sık kullanılan cerrahi önlük, tulum ve hasta örtüsü gibi medikal tekstil ürünlerimizde yeni teknolojiyi kullanarak; sağlık çalışanlarımızı ve insanlarımızı virüsten korumayı ve bulaş riskini azaltmayı amaçlıyoruz. Normal maskeler virüsten koruyor fakat dikkat edilmediği zaman başka şekillerde bulaşabiliyor. Bu maske virüsü öldürdüğü için daha rahat bir kullanım sağlayacaktır" dedi.

Bayram, seri üretime başlamalarının ardından maske ve diğer ürünleri yurt içinin yanı sıra yurt dışına da ihraç edeceklerini sözlerine ekledi.

Alıntı.

Vakalar hala çok ciddi boyutlarda.. yaklaşık 32bin yeni vaka tespit edildi.. ve bunların 6700'ü yeni hasta.. ama hala bakıyorum twetter da yasaklar kalksın diye başlık açıyorlar.. ama demek millet yaşamaktan bıktı buda devletin ayıbı herhalde

Corona acayip etti bizi ;


Avukat bir arkadaşın anlattığına göre müvekkili olan beyefendi bir kaç gün önce aramış ve yana yakıla,

-Avukat bey kurbanın olayım beni bu hafta sonuna kadar boşa diye yalvarmış,

-Avukat arkadaşın haklı sorusu ''Acelen ne be Adam''

-Müvekkilin cevabı ise Efsane olacak nitelikte.

Avukat bey Corona neysede ben bu kadın ile bir 14 gün daha karantinada kalamam.


Velhasıl Coronadan çok karısından korkanlar memleketi olduk.


Corona tabanlı aşı çalışmaları konusunda kitlesel kullanımını onaylayan ilk ülke birleşik krallık oldu. ilk defa mRNA tabanlı bir aşı kullanılacak. 40 milyon doz sipariş edilmiş bile. yakında 10 milyon dozu geliyor. 

Ayrıca kavramsal süreçten gerçeğe dönen en hızlı aşı olmuş aynı zamanda. normalde 10 yıl boyunca sürecek çalışmalar 10 ayda tamamlanmış

tünelin sonundaki ışık göründü.

önümüzdeki haftadan itibaren kullanımı başlayacakmış.

Evet geç oldu ama süreç doğal işleyişine döndü. Bakanlık ve hükümet turizmcilerim isteği ile vaka sayılarını bile isteye düşük tutarak, yurt dışından yabancıların gelmesine izin verdi. sonuç ortada.. turizmciler büyük paralar kazanmadı ama bu salgının devlete maliyeti ortada, gerçi hasta garantili şehir hastaneleri yapıldığından bakanlıkta o paraları zaten ödeyecekti o yüzden vakaları şeffaf açıklamadı, yani gerek duymadı..