eğitim şart 🖐️# Eğitim

Egitim mufredati kamu ihale kanunundan daha fazla degismis. Neyi nasil ogretecegimizi sasirdik. 

Eğitim şart tabi ama bu şu anlama gelmese keşke,her köşe başına açılan bir üniversite ve bende üniversite mezunu olayım da bende en azından diplomamı  Burhan Altıntop gibi kapı girişine asarım mantığında okula giden gençler ve sonra 25 Milyonluk genç kitleye eklenen yeni işsizler.Eğitim şart ama kaliteli olanından,dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına giremeyen okullarımız ve sene boyunca belki de 100 uluslararası makaleye imza atamayan hocalarımız ile nasıl olacak onu bilemedim tabi.

Eğitimin ne olduğunu da düşünerek hareket etmek söz konusu olursa, eğitimin şart olduğunu söylemek daha anlamlı bir hal alır diye düşünüyorum. Nitekim, sınavları kopya çekerek ya da ezberleyerek geçmek ve nihayetinde bir mesleğe nail olmak, mutlak eğitim anlamı taşıyor ise, yeryüzünde meydana gelen bunca sorunun niçin halen çözümlenemediği sorunu doğuyor. 

Yönetim sistemi nasıl yamamalarla düzeltilmeye çalışılıyorsa eğitim sistemimizde aynı o şekilde yamamalarla düzeltilmeye çalışılıyor, her alınan yeni öğretmen kendi ideolojisini öğrencilere aşılamanın derdinde.
Eskiden gelen geleneksel öğretmenler sadece Cumhuriyet değerleri adı altında Kemalizm değerlerine sahipse öğretmen yapılır, olmadığı sonradan anlaşılanlar ise çarkın değirmenleri arasında yontulmaya çalışılırdı.
Günümüzde ise din mezhep inanç farketmeksizin yapılan kura ve atamalar ile atanan öğretmenlerin içinde dine düşman olanda var, rejime düşman olanda var, din ve rejim aşığı olanlarda !
Eğitim sisteminin düzelmesi için öğretmenlere """İDEOLOJİK ZİHNİYETLERİNİ ÖĞRENCİLERE AŞILAMAYA ÇALIŞMALARI HALİNDE MEMURİYET ZIRHINDAN ATILACAKLARI""" anlatılmalı ve bu konuda her neye inanıp neyi destekliyorsa özel yaşamında ona inanıp desteklemesi gerektiği ilk öğretmen olduğu gün sözleşme ile kendisine imza karşılığı onaylatılmalı.
"""Öğretmenler Sözleşmeli Memur olmalı"""
Yıllardır yapılan en büyük yanlış bu maalesef, öğretmen olan arkadaşlar öğretmenlikten çok milli eğitimde nasıl yönetici olurumun derdine düşmekte son 20 yılda !
65 yaş emeklilik şartı getirildiği andan itibaren kamudaki emekli olanlar sayesinde hala ciddi boşluklar olduğu ve bu boşlukların kurumlar arası geçişlerle doldurulduğu aşikar bir gerçek.
Bu sistem en başta da dediğim gibi yapısal olarak en baştan inşa edilmedikten sonra dün gelenler nasıl sadece kendi adamlarını yerleştirmeye çalıştıysa, bugün başta olanlar nasıl kendi adamlarını yerleştiriyorsa bundan sonra her gelecek olan iktidarda kendi insanlarını  çoğunlukta olduğu bir yerleştirme yapmaktan asla vaz geçmeyecektir.

Bir milletin eğitim sistemi 20. yüzyılda hala tartışılıyorsa bu millet nasıl muassır medeniyet seviyelerini görecek.. 

İktidara talip olanlar hep bu hedef ile gelmiyorlar mı? 

Yok şu kadar ihracat yapacağız, yok halkımızı şöyle zenginleştireceğiz, yok ülkemizde şöyle büyük firmalar ve markalar çıkaracağız.. abi kafa mı yapıyorsunuz, daha adam gibi eğitilmeyen bir toplumdan bir cacık olmaz.. bu devleti bugüne kadar yöneten herkes sorumludur..  istense pek ala düzeltilebilir bir alan.. ve dünyada çok başarılı modeller var.. o kadar mı beceriksiziz ki birini en azından kopyalayamıyoruz ve kendimize uygun hale getiremiyoruz.. 

En kötü sistem, sistemsizlikten iyidir.

Cem Yılmaz ile başlayan bir espri olarak girdi hayatımıza EĞİTİM ŞART,
Günümüzde ise espriden öteye geçmeye hatta hayatımızın merkezine oturan bir kavram olmaya başladı.
Yeni neslin teknoloji bağımlılığı ve hazırcılığı eğitimin ciddi anlamda şart olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi.
Eskiden eğitim çocuklukta be ailede başlar,yaşamın sonuna kadar giderdi,
Şimdilerde ise eğitim malesef bir kalıbın içinde okullarda verilen derslerin genel adı olmuş durumda.....

Son 20 yılda yap boza çevrilen eğitim sistemi ve 80 yıldır süre gelen geleneksel eğitim sisteminin çatışması yaşanıyor adeta !

Son yirmi yılda değişen onlarca milli eğitim bakanlarının değiştiremediği tek şey ise yıllardır devletin bünyesine yerleşmiş bürokrasi duvarı !

Geleneksel eğitimin geliştirdiği bürokratlar yeni gelen eğitim sistemini kabul etmemekte ısrarlı, çocuklarımızın geleceği git-geller arasında gidip gelmekte !

Memleketin yarısı cahil !

Dışardan ihraç edilen yarım yamalak bir eğitim sistemi ile yüzyıla yakın zamandır eğitildiği düşünülen avrupa hayranı beyaz Türklerin çocukları ve yeni gözü açılıp okuyan Anadolunun çocukları arasındaki iktidar savaşı uzunca bir süre devam edecek gibi...

bence de eğitim sart, evvela meclis de ki 600 vekili eğiterek başlamalı. evvela anayasamızı ezberlemeleri lazım, yüzlerce önerge veriliyor hep red ediyorlar. vekil maaşlarına zam önergesi gelse ne olur acep:)

Öncelikle herkese merhaba demek istiyorum bu benim ilk yazım olacak eğer admin tarafından kabul edilirse.. eğitim konusunu seçmek istedim çünkü bu sene tüm dünyayı etkisi altına alan "Corona virüs" eğitimde bu durumdan nasibini almış bulunuyor ilk okul orta okul lise üniversite derken herkes uzaktan eğitime makus kaldı burda dikkati öğretmenlere hocalara çekmek istiyorum öğretmenlerimiz okadar çok iş düşüyor ki öğrencilerin dikkatini toplamak kendine bağlamak gerçekten üstün derece özen gösteriyor eğer yazım kabul görürse bu konu hakkında daha fazla bilgilendirmeler de bulunacağım hepinize çok teşekkür ederim 😇