paranın değerini ne belirler# Gündem

Paranin gücünü demokrasi, insan haklari, adalet ve istikrar belirler.. sonrada üretim gücü paranin degerini yükseltir.

Günden güne değişen,gelişen ve büyüyen bu dünya için neler yapıyorum demediğimiz her gün kaybedenler sınıfındaki yerimizi sağlamlaştırıyoruz.İlk olarak 2011 yılında dile getirilmeye başlanan Endüstri 4.0 2013 yılı itibari ile artık varlığını yavaş yavaş hissettirmeye başlamış ve 4.Sanayi devrimi ile artık Bilişim Teknolojisi ve Endüstri bir araya getirmeyi başarmıştır.Günden güne daha büyük bir köy haline gelen yerküremizde Ülkemizin bu devrimin neresinde olacağı nasıl konuşlanacağı konusu bir yana şirketlerimiz nasıl bir tutum sergileyecek çok merak ediyorum.

Çin bu konuda çok iyi bir örnek.. gerçi çin abd nin sömürü konusunda son versiyonu.. her ne kadar pislik bir ülke olsa da üretim konusunda örnek alınabilir.. 

Örnek; çinin parası yuan çin dışından çok değersiz ama içeride değerli bir para.. çinin parasıyla bir sorunu yok.. dolara karşı parasını devalüe ederek ihracatı destekliyor, gelen dövizle de ihracatçıyı ve yerli üreticiyi sübvanse ediyor..

Paranın değeri tabi ki üretim gücü ve miktarı ile açıklanır. aynı zamanda devletin uyguladığı para politikası da çok etkilidir. onun yanında ülkenin para ve maliye yönetiminin kalitesi ve liyakatı da etkilidir.. ancak ülkemizde bu hususların hepsi negatif yönde.. sonumuz hayr ola

Bir ülke düşünün 100 tane yumurta üretiyor.

Bu 100 yumurtaya karşı 100 lira basıyor.

Bir yumurtanın fiyatı kaç lira. 1 lira.

Yumurta üretimi 100 den 200 e çıkarsa, bir yumurtanın değeri kaç lira olur. 50 krş.

Çok Güzel Anlatmış. Devamı burda.